Koja je tajna boja u marketingu? Odgovor na to pitanje nam može dati Leo Widrich iz Buffera kroz objašnjenje važnosti boja u web i brand dizajnu. Svi znaju za značaj boja u svakodnevnom životu, no u svijetu oglašavanja i marketinga boje poprimaju sasvim drukčije značenje. Odgovor na pitanje iz naslova, po časopisu The New Yorker nalazi se u banalnom razlogu – zato što je Mark Zuckerberg daltonist i plava je boja jedina koju može vidjeti. Iako to nije pretjerano znanstveno objašnjenje postoji veliki broj primjera kako boje zapravo utječu na naše kupovne odluke. Konačno, vid je najjače razvijeno osjetilo u većine ljudi. Imajući to na umu, zvuči sasvim prirodno da je čak 90% želje za isprobavanjem proizvoda potaknuto snagom boje.

Mžzete li prepoznati online brandove samo na temelju boja?

Prije samog istraživanja, u nastavku se nalazi nekoliko zanimljivih eksperimenata koji pokazuju snagu boje. Temeljeno samo na bojama tipki, možete li pogoditi koje poduzeće stoji iza pojedine boje?

Primjer 1 (lagano):

Primjer 2 (lagano):

Primjer 3 (srednje teško):

Primjer 4 (teško):

Ovi primjeri su preuzeti od YouTube dizajnera Marc Hemeona, a odgovore možete pronaći na kraju članka.

Koje boje potiču koje osjećaje kod nas?

Biti potpuno svjestan koje su asocijacije povezane s određenom bojom nije uvijek očito. No, Logo Company je došla do određenih zaključaka koji pokazuju koje boje su najbolje za određene kvalitete nekog poduzeća i zašto. U nastavku možete vidjeti četiri odlična primjera:

Crna:

Zelena:

Plava:

Jasno je da svako poduzeće u boji traži okidač u određenoj emociji:

Kad se osjećamo potaknuti kupiti nešto, boja može odigrati važnu ulogu. Poduzeće KISSmetrics je izradilo infografiku pomoću koje se može vidjeti znanost iza toga kako određena boja utječe na naše kupovno ponašanje. Dobar je primjer crna boja koja se često koristi pri oglašavanju luksuznih dobara.

Cijelu infografiku možete vidjeti u nastavku:

Kako poboljšati marketing poduzeća sa boljim korištenjem boja:

Sve ovo može biti zabavno, no postoje neke smjernice koje se zapravo mogu primijeniti na web stranicu ili aplikaciju. Odgovor na pitanje kako primijeniti smjernice dolazi od strane istraživača iz Kissmetrics.

Primjerice, ako se izrađuje aplikacija koja primarno cilja na žensku populaciju, KISSmetrics predlaže da da se koriste plava, ljubičasta i zelena, a da se izbjegavaju narančasta, smeđa i siva što je sukladno preferencijama kad su u pitanju boje.

U slučaju da aplikacija cilja na mušku populaciju, pravila su ponešto drukčija – muškarci vole plavu, zelenu i crnu, no nisu im drage smeđa, narančasta i ljubičasta boja.

U drugom testu povezanim s bojama, Performable (danas HubSpot) je htio otkriti je li samo mijenjanje boje na tipki može učiniti razliku u konverzijama i poticanju na kupnju.

Eksperiment je započeo tako što su pokušali pogoditi rezultat sa jednostavnim izborom između dviju boja (zelena i crvena) i pogađanjem onoga što se može dogoditi.

“Zelena je povezana s asocijacijama poput “prirodno” ili “ekološki osviješteno” i povezano je s radnjom odobravanja ili potvrde za mogućnost kretanja ili ulaska (povezano s prometnim znakovljem). Crvena boja, s druge strane, često komunicira uzbuđenje, strast, krv i upozorenje. Povezano s prometnim znakovljem, označava zaustavljanje u prometu, ali i izvan toga te u isto vrijeme lako upada u oči.”

Dakle, očito je da je test između zelene i crvene doveo do zaključka da je zelena više “prijateljski nastrojena” boja. U nastavku možete vidjeti prikaz njihovog eksperimenta:

No na kraju eksperimenta je došlo do iznenađujućeg rezultata: Crveni link je imalo više klikova u odnosu na zeleni za 21%.

Najvažnije za uzeti u obzir je da ništa drugo nije bilo promijenjeno: 21% više ljudi je kliknulo na crveni link umjesto na zeleni. Sve drugo na stranicama je bilo isto no samo boja linka je bila drukčija. Često se misli da je rezultat trebao biti drukčiji, no to u ovom pokusu to nije bio slučaj.

U poduzeću Buffer, provedeno je mnoštvo eksperimenata kako poboljšati razinu konverzija korištenjem promjena u bojama. Iako rezultati nisu bili u potpunosti jasni, u Bufferu su vidjeli veliku razliku. Unatoč mnogim istraživanjima, generaliziranja su jako teška. Koja se god promjena napravi, prvo teba biti tretirana kao pretpostavka i onda vidjeti kako pokus zapravo podržava ideju.

Pred sam kraj – odgovor na pitanje “Zašto su linkovi plavi?”

Zapravo postoji smiješna priča u pozadini ovog pitanja. Ukratko, plava boja nudi najveći kontrast između boja koje su se koristili na početnim internet stranicama.

Puno objašnjenje je ovdje: “Tim Berners-Lee, glavni izumitelj weba, je najvjerovatnije čovjek koji je prvi izradio hyperlinkove plavima. Mosaic, jedan od početnih web tražilica je prikazivao stranice sa sivom pozadinom i crnim tekstom. Najtamnija boja koja je bila dostupna, a da nije crna je bila plava boja. Iz tog razloga upravo je plava boja izabrana kao boja za linkove kako bi se razlikovala od ostatka teksta.

Konačno, kao zaključak može poslužiti činjenica da boje imaju puno veću snagu nego što se misli i primjena tog zaključka je osobito korisna u poslovnom okruženju s naglaskom na marketing i komunikacije.

Rješenja: Primjer 1: Facebook, Primjer 2: Google, Primjer 3: Flickr, Primjer 4: LinkedIn

Članak izvorno objavljen na Buffer

Slike: Flickr korisnik Darrel Birkett