Tridesetak nevladinih organizacija i nekoliko sindikata pozvali su danas na bojkot Hrvatske radiotelevizije do 2. ožujka 2019., kada će se održati prosvjed Hrvatskog novinarskog društva “Oteli ste medije, novinarstvo ne damo!”. Do tada predstavnici tih organizacija neće sudjelovati u programu HRT-a, ni pojavljivanjem u HRT-ovim studijima ni davanjem izjava pred HRT-ovim kamerama, u znak solidarnosti sa svim tuženim novinarkama i novinarima i medijima, kao i ostalim novinarima koji svakodnevno trpe pritiske i zastrašivanja.

Namjera bojkota je ukazati na nakaradnost situacije u kojoj javni servis tuži medije i novinare koji izvještavaju o tome kako se troši javni novac te time politikom zastrašivanja i pritisaka pokušava dodatno srozati medijske slobode u Hrvatskoj.

Kvalitetan javni medijski servis jedan je od stupova demokratskog društva. Nažalost, Hrvatska nema javni medijski servis, nego javnu televiziju koja medije koji izvještavaju o zbivanjima na Prisavlju pokušava ušutkati sudskim tužbama, isto kao i vlastite novinare i novinarke koji bi svoj posao željeli obavljati pošteno i profesionalno. Umjesto tužbama i pritiscima, ugled i neovisnost javnog servisa trebali bi se štititi podržavanjem novinara/ki, poboljšanjem kvalitete programa i upravljanja te ostalim aktivnostima usmjerenima na zaštitu, a ne zatiranje slobode medija. Vrijeme je da takvom ponašanju kažemo – dosta“, ističe se u priopćenju tih organizacija objavljenom na Facebooku.

Također, podsjeća se kako je službeni stav Europske federacije novinara da je HRT po razini neovisnosti najgori javni servis u Europi.

“Iako su problemi na javnoj televiziji brojni, smatramo da je podizanje tužbi posebno problematičan način trošenja novca poreznih obveznika i pretplatnika. Ovo je dosad nezabilježena praksa u djelovanju javnih servisa po kojoj smo nažalost već postali prepoznati u Europi“, ističu udruge te pozivaju sve druge zainteresirane udruge, sindikate, institucije i druge pravne osobe u Hrvatskoj da se pridruže njihovoj inicijativi u znak solidarnosti te da se uključe u bojkot HRT-a do novinarskog prosvjeda.

Pozivaju sve koji se žele pridružiti bojkotu da to objave putem Facebook-eventa ili Twittera (#novinarstvonedamo, #povucitetuzbe), na svojim društvenim mrežama i/ili službenim web-stranicama.

Autonomna ženska kuća Zagreb; CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje; Centar za mirovne studije; Centar za građanske inicijative Poreč; Centar za žene žrtve rata – ROSA; Centar za ženske studije; Domine; Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću; fAKTIV; Faktograf; Forum.tm – Dom kulture Zagreb; Gong; Udruga za nezavisnu medijsku kulturu; Udruga za zaštitu ljudskih prava i građanskih sloboda “Homo”; Hrvatsko novinarsko društvo; Inicijativa mladih za ljudska prava; IPE – Institut za političku ekologiju; Koordinacija ženskih grupa SEKA; Kuća ljudskih prava Zagreb; Kurziv – Platforma za pitanja kulture, medija i društva; Lupiga – Udruga za promicanje medijske kulture, umjetnosti i tolerancije; Mreža mladih Hrvatske; Nezavisni cestarski sindikat; PaRiter; Protagora – udruga za zaštitu prava ireligioznih osoba i promicanje ireligioznog poimanja svijeta; Skribonauti; Tris – Udruga za promicanje civilnog društva, medijske kulture i razmjene informacija; Udruga IKS; Prostor rodne i medijske kulture K-zona; Zagreb Pride; Ženska mreža Hrvatske…

Podijeli objavu
Prethodni članakVERN’ov alumni Hrvoje Grčić imenovan članom Uprave Grawe Hrvatska
Sljedeći članakMr. sc. Martina Bienenfeld otvara seriju Bernays Masterclass predavanja u 2019. godini
Hrvatsko novinarsko društvo utemeljeno je 18. prosinca 1910. godine, član je Međunarodne federacije novinara (IFJ) i broji preko tri tisuće članova. Ciljevi Hrvatskog novinarskog društva su: a) ostvarivanje profesionalnih interesa, etičnosti i slobode javnog izražavanja; b) promicanje Ustavom zajamčenih prava javnosti da bude izviještena o svim zbivanjima u društvu, te prava svake osobe na slobodu izražavanja, mišljenja i dostupnost svim javnim glasilima; c) čuvanje ugleda i dostojanstva profesije, d) zaštita novinara od samovolje izdavača i sprečavanje monopola; e) materijalna i socijalna zaštita novinara. Skupština je najviše tijelo upravljanja HND-om, koja bira predsjednika, Izvršni odbor, Nadzorni odbor, Vijeće časti i dio članova Upravnog odbora Fonda solidarnosti. Više možete pročitati na: www.hnd.hr//