Hrvatska je ove godine zauela visoko 33. mjesto od ukupno 133 zemlje na svijetu koje sudjeluju u istraživanju društvenog napretka (Social Progress Index – SPI) pojedinačnih zemalja na globalnoj razini. Hrvatska se smjestila iza Slovenije u društvu Mađarske i Baltičkih zemalja.
SPI je u 2016. pokazao, da je među 133 ocijenjenih država, Hrvatska dosegla ukupni rezultat 77,68, što ju svrstava na 33. mjesto. Usporedbe radi lani je Hrvatska zauzela 37. mjesto s ukupnim rezultatom 73,30.
Prema indikatorima koji su se vrednovali i ove godine, rezultati su sljedeći:
– osnovne ljudske potrebe: Vrijednost indeksa iznosi 91,54, što Hrvatsku svrstava na 26. mjesto.
– temelji dobrobiti: Vrijednost indeksa iznosi 79,51, što Hrvatsku svrstava na 34. mjesto.
– mogućnosti: Vrijednost indeksa iznosi 62,00, što Hrvatsku svrstava na 37. mjesto.
Slovenija, Češka, Estonija, Poljska, Slovačka, Litva, Mađarska i Latvija, koje spadaju u skupinu usporedivih država s Hrvatskom, dosegle su izvanredne rezultate na području dostupnosti prehrane i osnovnog zdravstvenog osiguranja (iznad 98,00), dok su se loše pokazale u području zdravlja i blagostanja.
“Iako je naša osobna percepcija možda drugačija, Hrvatska je visoko na gornjoj polovici globalnog društvenog razvoja. S 33. mjestom na listi 133. država, naš životni standard, temeljne vrijednosti i prilike čine se vrlo dobrima. Dodatna prednost koju imamo jest članstvo u Europskoj uniji koje pruža dodatnu širinu mogućnosti u svim pogledima i povezuje nas s najnaprednijim zemljama svijeta u jedinstveni prostor. Gotovo polovica svjetske mladeži živi u državama s niskim stupnjem društvenog napretka, gdje je otežan pristup osnovnom zdravstvenom osiguranju, čistoj vodi, sigurnosti, osobnim slobodama i toleranciji.” ističe Zlatko Bazianec, partner u Deloitteovom Odjelu poslovnog savjetovanja. Deloitte provodi istraživanje u suradnji s američkom neprofitnom organizacijom Social Progress Imperative.
Vrlo visok stupanj društvenog napretka u istraživanju su, očekivano, postigle Finska (90,09), Kanada, Danska, Australija, Švicarska, Švedska, Norveška, Nizozemska, Velika Britanija, Island, Novi Zeland i Irska (sve iznad 87). Većina država EU bilježi visok stupanj društvenog napretka, najlošije su se pokazale afričke države u regijama Sahare i u srednjoj Africi, države Bliskog istoka, Afganistan, Pakistan, Indija i određene države jugoistočne Azije. Najniže uvrštena je Srednjoafrička Republika (30,03), slijede ju Čad (36,38) i Afganistan (35,89).