Vjerojatno bih napravila statističku pogrešku kada bih rekla da svaki drugi polaznik naših edukacije ili klijent na individualnom savjetovanju kaže: „Ja ne mogu prezentirati, ili držati govor u javnosti, jer imam tremu.“ No, upravo je trema jedan od najčešćih razloga koji ljude sprječava u poslovnom prezentiranju ili javnom nastupanju. Drhtanje glasa (tremor), lupanje srca, nemogućnost disanja, nemogućnost koncentriranja, znojne ruke, crvenilo u licu, samo su neki od simptoma treme na koje mi se žale klijenti kada prvi put dođu na radionicu javnog nastupa. Ima i onih ekstremnih slučajeva kada zbog treme uopće ne mogu nastupiti, padaju u nesvijest, doživljavaju tzv. blackout, ili pak kažu da im je to najgori osjećaj u životu. Pitanje koje mi većina klijenata postavi je:“Kako da se borim s tremom? Je li to uopće moguće“. Moj odgovor ih ponekad iznenadi: “Ne, jer se s tremom ne treba boriti, već moramo naučiti kako upravljati njenim simptomima.“ Trema je prirodna fiziološka reakcija tijela i uma na novu, nepredvidivu, ili stresnu situaciju. U javnom nastupu tremu imaju svi kojima je stalo do toga kakav dojam ostavljaju u očima publike, a nastaje pojačanim lučenjem hormona stresa – kortizola. Naše tijelo tu situaciju javne izloženosti prepoznaje kao stresnu i opasnu jer se aktivira podsvjesni dio mozga, koji ne prepoznaje da ljudi u publici nisu naši neprijatelji i da nismo životno ugroženi, već se osjeća kao da se nalazimo na nekom brisanom prostoru.
A kako upravljati tim simptomima treme?
Moje profesionalno iskustvo uči me da tremu sagledavam više kao energiju koja nastaje u našem tijelu, zbog svih gore navedenih razloga, a na nama je hoćemo li dopustiti da ta energija bude destruktivna po nas, ili ćemo je usmjeriti u nešto konstruktivno što će još dodatno obogatiti naš nastup, no ona izaći vani mora, na ovaj ili onaj način. Ako već u nekim ranim iskustvima prezentiranja ne možemo utjecati na taj psihički moment treme, onda barem upravljajmo njenim fizičkim manifestacijama. Evo kako:
Kvalitetno se pripremite
Najvažnije od svega, usudila bih se reći i presudno, je dobra i kvalitetna priprema za nastup. Dobra priprema stvara osjećaj sigurnosti i očekivanosti, pa organizam luči manje onog zločestog hormona stresa i ne dovodi vas u stanje neizvjesnosti. Počnite se na vrijeme pripremati za prezentaciju, a ne dan prije nastupa. Dobro razradite strukturu izlaganja i ključne argumente, tako da u svakom trenutku svoje izlaganje možete uhvatiti i za glavu i za rep, snaći se kad zastane i premostiti taj zastoj. Jedine dvije rečenice koje Vam je „dozvoljeno“ naučiti na pamet jesu uvodna i zaključna, stoga njih izrazito dobro osmislite i pripremite. Pripremite se i na reakcije te pitanja iz publike, što će dodatno utjecati na podizanje vašeg samopouzdanja i osjećaja da upravljate situacijom.
Vježbajte izvedbu
Kao što sam već iznijela, trema se pojavljuje i zbog te nepredvidivosti koju osjećamo, kako bi to izbjegli potrebno je vježbati izvedbu. Što više puta sebi, ili nekome voljnom slušati vas, ispričate svoju prezentaciju, ili govor, to će vašem mozgu ta situacija postajati bliža i ugodnija pa se neće moći toliko uzrujati kad dođe trenutak stvarnog nastupa jer će mu okolnosti biti poznate. Vježbati izvedbu ne znači učiti tekst napamet, već svaki put malo drugačije ispričati svoju priču i dopustiti da ona ima svoje varijacije. No, bitno ju je govoriti na glas, izgovarati sadržaj, gestikulirati, oslikavati, vizualizirati i naglašavati poruke koje želite prenijeti svojoj publici.
Duboko dišite
Ono što prvenstveno treba činiti neposredno prije nastupa je duboko disati. Duboko, abdominalno disanje, ili disanje iz dijafragme dovodi dostatnu količinu kisika u organizam te time umanjuje fiziološke simptome treme. Dovoljna količina kisika osigurava i bolju koncentraciju. Znate i sami, kad se uzrujate, kažu vam „diši duboko“. 5 do 10 dubokih udaha kroz nos i izdaha kroz usta učinit će čuda za vaše upravljanje tremom. I svaki put tijekom nastupa kada osjetite da trema jača, sjetite se samo duboko udahnuti i izdahnuti…
Smiješite se
Pogotovo u prvim minutama nastupa. Osim što ćete djelovati umirujuće i pozitivno na publiku, osmijeh će i na vas djelovati opuštajuće i potaknuti dobro raspoloženje.
Gestikulirajte
Time ćete više energije utrošiti na funkcionalno gestikuliranje i oslikavanje onoga što govorite, a manje na tremu.
Naglašavajte bitne riječi
Isto kao i kod intenziviranja gestikulacije, maknut ćete svoj unutarnji fokus s treme jer ćete ulagati energiju u naglašavanje bitnog.
Kod treme, ključno je fokusirati se na upravljanje njenim simptomima u svrhu ostavljanja što boljeg dojma na publiku. Ako je trenutno ne možemo psihički premostiti i upotrijebiti kao dodatnu motivaciju za što efektniji i inspirativniji nastup, učinimo onda sve što je u našoj moći da njene fiziološke manifestacije držimo pod kontrolom. S vremenom i iskustvom koje budemo imali u prezentiranju, povjerovat ćemo si i sami da „i mi možemo prezentirati“. Zapamtite – trema nije urođeni strah, već naučeni. Kako smo se naučili tremi, jednako se možemo i odučiti od toga.