PRO.PR Awards je utemeljen povodom obilježavanja desetog jubileja, 2012. godine, kao priznanje koje se dodjeljuje pojedincima, organizacijama i projektima koji su svojim djelovanjem, vizijom i misijom doprinijeli razvoju struke odnosa s javnošću.

Povodom nadolazeće PRO.PR konferencije, menadžerica za komunikacije i donacije Philip Morrisa u Srbiji, Maja Šotra, ujedno i dobitnica ovogodišnje prestižne nagrade, koja će se održati od 26. do 29. ožujka 2014. godine u hotelu Hollywood u Sarajevu, odgovorila nam je na nekoliko pitanja:

Budući da ste imali priliku obrazovati se u inozemstvu, kako ocjenjujete stanje struke odnosa s javnošću u Srbiji u odnosu na stanje struke u zapadnoj Europi?

Stupanj razvoja struke ne može se promatrati odvojeno od privrednog razvoja, ali i razvoja društva. Od 2000. godine do danas, koliko se ja bavim ovim poslom u Srbiji, komunikacijska struka dosta se brzo razvijala i prilično je napredovala.  Danas postoji veliki broj agencija i stručnjaka koji se komunikacijom bave profesionalno, a kompanije sve više shvaćaju značaj komunikacija za postizanje rezultata i ostvarivanje poslovne strategije.

Upravo zbog toga, svi mi koji se bavimo komunikacijskim poslom – a tu uključujem i medije, kao naše ključne partnere i saveznike u poslu – imamo profesionalnu odgovornost njegovanja kulture komuniciranja i neprestanog ukazivanja na njen značaj kako u poslovanju, tako i u društvu uopće. Pri tome ne mislim samo na jezik i tehnike komuniciranja, već prije svega na odgovornost prema javnom govoru i javnom djelovanju. Ova odgovornost se gradi, a ona sa sobom nosi dosljednost društvenim vrijednostima koje svi dijelimo kako bismo kao zajednica napredovali.

Ako bih morala usporediti Srbiju sa zemljama zapadne Europe, mislim da je ključna razlika u tome što je u zemljama poput Francuske i Velike Britanije kultura komuniciranja duboko ukorijenjena u društvene modele.  O njoj se vodi računa i njeguje se na svim razinama – kroz sustav obrazovanja, poslovno ophođenje, odnose unutar obitelji, razgovor na ulici, itd.

Je li iskustvo rada u agenciji pridonijelo Vašem boljem radu u korporativnim komunikacijama?

Meni je agencijski rad bio dragocjeno iskustvo, posebno na početku, i to je nešto što bih svakako preporučila svakome tko želi graditi karijeru u komunikacijskom poslu.  Rad u agenciji pruža raznovrsnost projekata i klijenata o kojima se vodi računa. U agenciji, kao i u poslovanju, nema mnogo prostora za premišljanje, potrebno je misliti i reagirati brzo kako biste na vrijeme klijentu pružili uslugu koja mu je potrebna – spriječili krizu ili ukazali na reputacijski rizik ili, pak, stvorili povoljnu priliku za aktivnost. Takvim iskustvom razvijaju se sposobnosti koje su za ovaj posao veoma važne, a to su s jedne strane brzina u procjeni i izvršavanju, a s druge strane sposobnost razumijevanja komunikacijskih potreba klijenta, ali i pozicije koju treba zauzeti u vanjskom svijetu. Na kraju krajeva, pozicija menadžera za komunikacije, ili za odnose s javnošću, treba biti most između poslovanja i vanjskog svijeta, a da biste taj posao dobro obavljali, neophodno je temeljno razumijevanje obiju strana.

Prema vašem mišljenju, je li teže biti PR stručnjak u duhanskoj industriji ili u drugim industrijama?

Vjerujem da svaka industrija ima svoje specifičnosti. Duhanska se industrija možda najviše izdvaja po tome što je u današnje vrijeme pod velikim i rastućim pritiskom javnosti, zakonodavaca… Nije neuobičajeno da se danas o duhanskoj industriji često generalizira, kreiraju se jednostrani stavovi i mišljenja, pokreću se strasne debate bez konkretnih dokaza ili čak donose važne regulatorne odluke koje za posljedicu imaju negativan utjecaj na čitav proizvodno prometni lanac naše industrije – a to znači na tisuće ljudi koje ova grana direktno ili posredno zapošljava.

Osnovni zadatak korporativne komunikacije je uspostavljanje transparentnosti i fer dijaloga s javnošću, odnosno zainteresiranim stranama, kako bi bilo koja javna debata, koja se odnosi na teme od značaja za poslovanje naše industrije, bila objektivna, sveobuhvatna i potkrijepljena jasnim argumentima.

Za mene rad u takvom okruženju predstavlja veliki profesionalni izazov, jer zahtijeva temeljnost, perfekcionizam i odgovornost u svemu što radite.

Što Philip Morris Serbia čini kako bi bio društveno odgovorno poduzeće?

Za nas i naše poslovanje veoma je važno da naša neposredna zajednica bude prosperitetna, jer samo u takvom okruženju se i mi sami možemo razvijati i biti uspješni. Kao najveći američki investitor u Srbiji i jedna od najuspješnijih privatnih kompanija u zemlji osjećamo odgovornost da doprinosimo zajednici u kojoj poslujemo i u kojoj naši zaposleni i njihove obitelji žive.

Donatorskoj strategiji koju smo razvili u Srbiji, i koju provodimo već deset godina, upravo zato je cilj pokrenuti razvoj i pomoći u rješavanju nekih od ključnih problema društva. U vezi s tim, naši strateški prioriteti su ulaganje u poticaj zapošljavanja i osnaživanje mladih kako bi se motivirali da ostanu u svojoj zemlji i aktivno se uključe u njen razvoj.

Ovome pristupamo tako što pružamo podršku koja na vrlo konkretan način donosi dugoročna rješenja. Primjera radi, pokrenuli smo program „Pokreni se za posao” kojim pomažemo ljudima da pokrenu vlastiti posao i tako dugoročno riješe problem nezaposlenosti i osiguraju bolji život sebi i svojoj obitelji. Do sada je širom Srbije pokrenuto 280 malih i obiteljskih poduzeća i na taj način zaposleno oko 1,000 ljudi.

Koliko pažnje pridajete internoj komunikaciji?

Komunikacija s našim zaposlenima veoma je važan segment korporativne komunikacije. Prije svega zato što smo svjesni činjenice da interna atmosfera unutar kompanije i vrijednosti koje dijelimo kao zaposleni umnogome utječu na naše poslovne rezultate. Osim toga, realnost nas uči da su naši zaposleni ujedno i najbolji ambasadori naše korporativne reputacije, jer kroz sve što rade odražavaju vrijednosti i visoke standarde koje kao kompanija podržavamo.

Veoma sam ponosna na činjenicu da je prije nekoliko godina na inicijativu upravo zaposlenih pokrenuta volonterska akcija „Volontiram, zato što volim svoj grad”. Inspirirani donatorskom strategijom, naši kolege su željeli i sami učiniti nešto za grad u kojem žive, pa su se kao volonteri organizirali u 15 gradova Srbije i uredili na desetke parkova, škola i javnih površina. To je konkretan primjer koji pokazuje da zaposlenici kompanije u potpunosti podržavaju odnos koji kao kompanija imamo prema lokalnoj zajednici i da vlastitim primjerom žele dodatno doprinijeti da grad u kojem žive postane bolje mjesto za život.

Vezani članci:

MujanovićPRO.PR konferencijaPRO.PR konferencija održat će se
od 26. do 29. ožujka 2014. godine u
hotelu
Hollywood u Sarajevu.