Foto: Robert Anic/PIXSELL

Osjećam potrebu odgovoriti na neprofesionalne i zlonamjerne reakcije dijela medija na najavu konferencije za novinare koja će biti održana u prostorijama Hrvatskog novinarskog doma povodom pravomoćne sudske presude po tužbi novinarke Karoline Vidović Krišto protiv udruge Zagreb Pride.

Ovom prigodom zanemarit ću one što notorno huškaju, šire mržnju, lažu i objavljuju „tjeralice“ protiv drugih koji su im stalna meta pa i protiv kolateralnih žrtava. Za njih je, na žalost, očito postoji samo jedan lijek – dosljedna primjena zakona koji sankcioniraju govor mržnje, netoleranciju i širenje laži što u najdrastičnijim slučajevima predstavljaju izravno prijetnju fizičkoj sigurnosti osoba sa „tjeralica“.

No, još uvijek ostaju oni koji pokušavaju postići dojam da brane novinarsku profesiju i novinarku Karolinu Vidović Krišto od zapravo nepostojećih napada HND-a i mene osobno.

Dakle, Udruga Zagreb Pride Karolini Vidović Krišto mora isplatiti 30.000,00 kuna, plus zatezne kamate i odvjetničke troškove zbog teksta „Izbori za Homofoba i Homofrenda 2013. godine“ objavljenog na njihovim web stranicama. Tako je odlučio Županijski sud u Osijeku potvrdivši time presudu Općinskog građanskog suda u Zagrebu.

Najavljeno je da će HND biti suorganizator konferencije za novinare na kojoj će se problematizirati takva odluka u kontekstu „sužavanju prostora slobode govora, cenzure medija i urušavanju sustava zaštite ljudskih prava“ (citat iz najave skupa). Uz predstavnike Zagreb Pride-a i još nekoliko udruga (koji će govoriti iz svog ugla) o toj temi ću govoriti ja, kao predsjednik i odvjetnica Vesna Alaburić, koja nije odvjetnica Zagreb Pride-a već će govoriti kao priznata stručnjakinja u oblasti medijskog  prava.

Iako ne znaju što ćemo nas dvoje govoriti (a govorit ćemo o profesionalnom/novinarskom te pravnom aspektu slučaja kao aktualnog primjera koji spada i u područje zanimanja nedavno pokrenutog projekta HND-a, Centra za zaštitu slobode izražavanja: http://www.hnd.hr/hr/priopcenja/show/68280/) HND i ja osobno u dijelu medija smo optuženi da napadamo svoju članicu (Katarina Vidović Krišto je članica HND-a) i to zbog toga što je „nepodobna“ („Novi skandal u HND-u: organiziraju pressicu protiv nepodobnog člana“). Inače, bar desetak puta u ova dva mjeseca i pol na čelu HND-a u intervjuima i izjavama sam ponovio kako HND i ja osobno držimo da je otkaz na HTV-u nama navodno „nepodobnoj“ kolegici Vidović Krišto (kao i nakon toga Hoverki Novak Srzić i Elizabeti Gojan), onako kako je obrazložen, apsolutno neutemeljen. Toliko o“nepodobnosti“.

„Novi skandal“ je izmišljen kao i svi prethodni u dva i pol mjeseca mandata novog vodstva HND-a. Kao na primjer kada je kolega Željko Peratović uputio prigovor na regularnost izbora za novinara godine pa je u dijelu medija sadržaj njegovog prigovora tumačen kao nedvojbena činjenica a podaci iz HND-a koji su te tvrdnje demantirali ili nisu objavljivani ili su neargumentirano prikazivani neistinitima. No, kada je prigovor kolege Peratovića hitno uzet u razmatranje te je temeljem službenih dokumenata o provedenoj proceduri izbora utvrđeno da prigovor nije opravdan ti isti mediji to nisu objavili (http://www.hnd.hr/hr/vazno/show/68293/).

Također, kao „skandal“ se u dijelu medija potencirao izlazak desetak novinara HTV-a iz HND-a zbog navodnih neregularnosti na izbornoj skupštini Ogranka HND-a na HTV-u koja je održana dva tjedna prije izborne skupštine HND-a. Iako na moje izričito pitanje svakom od tih kolegica i kolega ponaosob (čuvam korespondenciju elektroničkom poštom) koji je točno bio razlog njihova napuštanja HND-a nisam dobio nikakav odgovor (izuzev u jednom slučaju) proveo sam potpunu provjeru svih dokumenata vezanih za spornu izbornu skupštinu na HTV-u. U provjeru su bili uključeni i odvjetnici, ali nije pronađen dokaz da je izborna skupština Ogranka HND-a na HTV-u bila neregularna.

No to nije bila zapreka da još jednom bude izmišljen „skandal“u HND-u („U Hrvatskom novinarskom društvu okrenuli su se protiv svoje članice i svrstali uz udrugu Zagreb Pride, iako time krše statut“). Kako je moguće kršiti Statut provodeći ga ostat će mi vječna tajna.

U Statutu HND-a jasno piše (članak 7) da su, između ostalih, temeljni zadaci HND-a: ostvarivanje profesionalnih interesa, etičnosti i slobode javnog izražavanja; promicanje Ustavom zajamčenih prava javnosti da bude izviještena o svim zbivanjima u društvu, te prava svake osobe na slobodu izražavanja, mišljenja i dostupnost svim javnim glasilima; čuvanje ugleda i dostojanstva profesije…

Nigdje u statutu HND-a ne piše da predsjednik i Udruga trebaju šutjeti o moguće spornim slučajevima i izbjegavati raspravu ukoliko je na bilo koji način u te slučajeve uključena neka članica ili član HND-a. Po toj izvrnutoj logici Vijeće časti HND-a, na primjer, ne bi trebalo uzimati u obzir prijave u kojima se dovodi u pitanje novinarski uradak nekog od članova HND-a jer su oni „naši“ (članovi) pa njihova profesionalna aktivnost ne može biti predmet preispitivanja. Za tako nešto, po dobrom starom lokalnom običaju, postoje „njihovi“.

Dok sam predsjednik HND-a, koliko god to bude trajalo, neću dopustiti podjelu na „naše“ i „njihove“ (koji su čak nekada „naši“ a nekada „njihovi“, kako kada odgovara djeliteljima) niti podržavati „zabijanje glave u pijesak“ i „netalasanje“ kao oblik ne)djelovanja.

Dakle, sve vas još jednom pozivam na konferenciju za novinare u ponedjeljak u 10 sati u Press klubu (mala dvorana) HND-a. Za razliku od nekih drugih mjesta u HND ste uvijek dobrodošli da postavljate pitanja i iznosite stavove.

Saša Leković, predsjednik HND-a

Podijeli objavu
Prethodni članakOdržan sastanak predstavnika Ministarstva kulture i Agencije za elektroničke medije
Sljedeći članak[PRomisli i odgovori] Kako izgleda godišnji odmor stručnjaka za komunikaciju?
Hrvatsko novinarsko društvo utemeljeno je 18. prosinca 1910. godine, član je Međunarodne federacije novinara (IFJ) i broji preko tri tisuće članova. Ciljevi Hrvatskog novinarskog društva su: a) ostvarivanje profesionalnih interesa, etičnosti i slobode javnog izražavanja; b) promicanje Ustavom zajamčenih prava javnosti da bude izviještena o svim zbivanjima u društvu, te prava svake osobe na slobodu izražavanja, mišljenja i dostupnost svim javnim glasilima; c) čuvanje ugleda i dostojanstva profesije, d) zaštita novinara od samovolje izdavača i sprečavanje monopola; e) materijalna i socijalna zaštita novinara. Skupština je najviše tijelo upravljanja HND-om, koja bira predsjednika, Izvršni odbor, Nadzorni odbor, Vijeće časti i dio članova Upravnog odbora Fonda solidarnosti. Više možete pročitati na: www.hnd.hr//