Foto: Boris Scitar/PIXSELL
Sabor gubi povjerenje građana zbog toga što se u ovom sazivu većina ne formira na temelju izbornih programa za koje su građani glasali, nego održava zahvaljujući političkoj trgovini – poplavom stranačkih prebjega.
GONG je zabrinut zbog niske razine demokratske političke kulture u Hrvatskoj, koja je vidljiva u načinu održavanja parlamentarne većine kakvo do premijera Andreja Plenkovića nije bilo zabilježeno u Hrvatskoj.
Sabor gubi povjerenje građana zbog toga što se u ovom sazivu većina ne formira na temelju izbornih programa za koje su građani glasali, nego održava zahvaljujući političkoj trgovini – poplavom stranačkih prebjega koji omogućuju djelovanje takve neprincipijelne koalicije.
U devetom sazivu Sabora čak je 22 zastupnika/zastupnica promijenilo stranku. U održavanju parlamentarne većine premijeru Plenkoviću pomažu dojučerašnji protivnici, obezvrjeđujući time izborne rezultate i urušavajući povjerenje u izborne procese i demokraciju. Zato GONG poziva građane da razmisle hoće li one koji su ih iznevjerili „promjenom dresa“ kazniti na budućim izborima.
Trend prebjega započeo je Tomislav Saucha, bivši predstojnik ureda SDP-ovog premijera Zorana Milanovića, optužen za izvlačenje novca preko putnih naloga, koji je podržao Plenkovićevu Vladu, mada je izabran na listi SDP-a. Potom se HDZ-u, nakon njihovog razlaza s Mostom, kao koalicijski partner pridružio dio HNS-a iznevjerivši time volju birača, s obzirom da je izbore izašao u koaliciji sa SDP-om i to na temelju jasne antihadezovske političke platforme.
U pretrčavanju zastupnika brojčano je najviše profitirao klub Milana Bandića, koji također podržava aktualnu vlast. Stranka Milana Bandića u parlament je ušla s jednim zastupnikom, a danas zagrebački gradonačelnik kontrolira jedanaest zastupnica i zastupnika, uključujući Milanku Opačić, bivšu potpredsjednicu SDP-ove vlade, i Mariju Puh, bivšu članicu HNS-a.
Zastupnici u Hrvatskom saboru nemaju obvezujući mandat, što znači da mandat pripada zastupniku a ne stranci ili klubu. No brojna pretrčavanja zastupnika svojim dojučerašnjim političkim suparnicima, kakvima svjedočimo iz dana u dan, odražavaju prezir nekih zastupnika prema političkoj volji građana. Takvi postupci potiču sumnje na političku korupciju te odražavaju nisku razinu demokratske političke kulture i političke odgovornosti određenih političara. Jesu li građani politički pismeniji i odgovorniji od onih koji bi trebali zastupati njihovu volju za mjesečnu plaću od 15.000 kuna, pokazat će izbori.
GONG je Centar znanja u području građanskog aktivizma i izgradnje demokratskih institucija društva u okviru Razvojne suradnje s Nacionalnom zakladom za razvoj civilnoga društva.
Sabor prošli mjesec zasjedao 15 dana, pogledajte tko je najviše izostao