Konačno ste se odvažili komunicirati na društvenim mrežama, osmislili ste strategiju i okupili „društveni“  tim koji će komunicirati u ime vašeg brenda na društvenim mrežama. Nakon duge pripreme, s uzbuđenjem objavljen je prvi post. Pa drugi… Pa treći… Pa trideset i osmi… Ništa. Muk. Na profilu čujete imaginirani zvuk fijuka vjetra i tu i tamo proleti koji usamljeni list? Vaši fanovi šute? Provjerite radite li sve što je potrebno kako bi potaknuli vaše fanove na razgovor, da stisnu taj palac ispod posta ili podijele sadržaj na svoj profil.

1. Upoznajte svoje fanove

connection

To što ste okupili fanove na službenom profilu vašeg brenda nije kraj posla već dobar početak. Upoznajte svoju zajednicu fanova, pratite kako „dišu“, na koju sadržaj najbolje reagiraju, kojim tonom komuniciraju. Oni su ti koji vam daju vrijedne povratne informacije, stoga im ponudite ono što vole i što im se sviđa. Pratite njihove navike na vašoj stranici, svakodnevno pratite statističke podatke raznih analitičkih sustava koji vam govore kada su vaši fanovi najaktivniji, što najviše dijele, lajkaju, kako se ponašaju kada vide vaš post (hoće li ga sakriti ili podijeliti), dob, lokaciju i još mnogo toga.

 2. Objavljujte relevantan i zanimljiv sadržaj

strip

Psi, kava, zabavne mačke kako se uvlače u kutije, bebe i postove o nadolazećem vikendu fanovi obožavaju. Da, lajkat će, bit će im simpatično i vi ćete im biti simpatični. No, jesu li video isječci psa koji govori „I love you“ relevantni za vaš brend? Ako niste trgovina za kućne ljubimce, udruga životinja ili veterinarska ordinacija, ne pribjegavajte „instant“ trikovima za povećavanje interakcije. Vaši fanovi su lajkali/zapratili vaš brend jer ih zanima što radite, kako radite i zato što ih zanimate vi i vaš proizvod ili usluga. Nakon što upoznate zajednicu, ponudite im sadržaj zbog kojeg će se dugoročno vraćati i upuštati u kvalitetnu interakciju.

3. Redovita i kvalitetna komunikacija

konzerve

Kako biste održavali vašu Facebook stranicu „živom“, ključno je redovito komunicirati s vašim fanovima. Dvosmjerna komunikacija je presudna na društvenim mrežama. Razgovarajte sa svojim korisnicima i steknite njihovo povjerenje. Kada korisnik posjeti profil vašeg brenda, neka na prvi pogled vidi da su objave redovite i da je moguće komunicirati s brendom. 1-2 posta dnevno su više nego dovoljna, pazite da ne „zatrpavate“ timeline vaših Facebook fanova jer bi ih na taj način mogli izgubiti. Također, vodite računa da nitko ne voli čitati dugačke i suhoparne postove. Postovi kraći od 80 znakova dobivaju 23% više interakcije! Zlatno pravilo društvenih mreža je: više fotografija, manje teksta. Možda je klišej reći da fotografija govori više od 1000 riječi. Postovi sa fotografijama dobivaju više od 90% interakcije. Privlačni vizual je ono što fanovi prvo primijete i na temelju tog prvog dojma odlučuju hoće li stupiti dalje u interakciju.

4. Povećajte vidljivost objava i stranice

Twitter u Hrvatskoj još nije omogućio oglašavanje, na LinkedInu je moguće sponzorirati objave i doseći širu publiku, ali zato Facebook itekako prednjači s oglasima. Teško je povećati engagement kada fanovi uopće ne vide vaše postove na svom timelineu. Naime, ako ne promovirate svoje objave na Facebooku i nemate aktivno i kontinuirano oglašavanje, samo će 6% vaših fanova vidjeti vaše objave (ovisno o broju fanova na vašem profilu). Da, Facebook je smanjio organski (neplaćeni) doseg i na taj način osigurao prihode. Uz pristupačna ulaganja i sasvim jednostavno možete omogućiti veći doseg vaših objava na Facebooku i samim time povećati interakciju korisnika.

5. Nagradne aktivnosti

Povremeno nagrađivanje vjernosti vaših fanova odlično je za podizanje interakcije, povezivanje s fanovima i povećanje baze fanova. Nagrađivanje možete održati izravno na timelineu (u obliku nagradnih pitalica i zadataka u postu) ili unutar aplikacije. Aplikacija je programsko rješenje koja se integrira na Facebook profil vašeg brenda i unutar kojeg se odvija nagradni natječaj.  Bitno je naglasiti mogućnost vizualnog brendiranja aplikacije u skladu s vašim vizualnim identitetom i strategijom što dodatno doprinosi promociji vašeg brenda. Aplikacije su bolja rješenja za održavanje nagradnih aktivnosti jer je teže varati (lovci na nagradne igre vrebaju i na društvenim mrežama) i odlično se uklapaju u vašu online strategiju.

Primijenite navedene korake i opustite se, fanovi ne grizu. Budite pristupačni i prirodni, a vaši fanovi će to znati cijeniti. Na kraju krajeva, zar nije odlično što u svakom trenutku možete izravno razgovarati sa svojim kupcima/korisnicima?

Kako vi povećavate interakciju korisnika na društvenim mrežama?

Piše: Martina Kolaček

martina-kolaček

Podijeli objavu
Prethodni članakPoziv na 18. Carpe Diem – Hrvatska kontrola zračne plovidbe
Sljedeći članak[Najava] BERNAYS MASTERCLASS – gošća: ANNE BERNAYS
Uz inovativni i fleksibilni pristup, na najbržim komunikacijskim platformama, tim stručnjaka PingPonga svakodnevno brine o reputaciji klijenata i identitetu brendova. Granice teritorija PingPongu nisu poznate pa djeluje u regiji, ali i diljem Europe. Više, brže i jače. PingPong je specijalizirana agencija za dvosmjerne komunikacije koja djeluje u sklopu Abrakadabra grupe. Tvrtka je osnovana 2011. godine, sa sjedištem u Zagrebu. Uz inovativni, fleksibilni i kreativni pristup, tim stručnjaka trenutno brine o reputaciji klijenata u regiji, ali i u Njemačkoj, Velikoj Britaniji, Irskoj, Slovačkoj, Češkoj i Španjolskoj. Cilj PingPonga je u idućem razdoblju udahnuti život identitetu brandova klijenata na društvenim mrežama i u ostalim europskim zemljama. pingpong.com.hr