Na koji način implementirati korištenje umjetne inteligencije u nastavne procese, bilo na fakultetima ili u školama? Trebaju li se studenti bezrezervno koristiti blagodatima ChatGPT-a i na taj način producirati svoje akademske radove?
Bila su to samo neka od pitanja o kojima se razgovaralo na panel diskusiji „Generative artificial intelligence in schools and education: learning or copy-paste?“ na kojoj je sudjelovao i pročelnik VERN’ovog prijediplomskog studija Internet stvari (Internet of Things – IOT) doc. dr. sc. Petar Kolar.
O temi je diskutirao s Josipom Borić – Novosel, konzultanticom i trenericom za team leadership, dr. sc. Jakobom Patekarom, prodekanom za znanost i opće obrazovanje RIT Croatia te Marinom Trošeljom, izvršnim direktorom STEMI-ja, a diskusiju je moderirao konzultant za digitalne komunikacije i branding Tomislav Pancirov.
Penelisti su zaključili da iako nam umjetna inteligencija pojednostavljuje operativne zadatke, na nju se ne treba potpuno oslanjati već je u obrazovanju koristiti upravo onako kako je prvotno zamišljeno, kao pomoć – iz perspektive institucije, ali pogotovo iz osobne perspektive. U suprotnom, pojedinac je dugoročno na gubitku.
„Ako se koristi bez razmišljanja generativni AI sigurno negativno utječe na kritičko mišljenje, a baš nastavnici moraju poticati svoje učenike i studente da razvijaju kritičko mišljenje. Ako ChatGPT-ju postavite neko pitanje dobit ćete odgovor koji izgleda vrlo vjerodostojno. Ako ste postavili pitanje o nekim mainstream temama oko kojih postoji gomila objavljenog internetskog sadržaja, taj odgovor će biti točan, ali ako postavite pitanje o manje poznatim stvarima dobit ćete jednako uvjerljiv odgovor od sustava koji ne propituje samoga sebe. I tada studentima treba reći, dobili ste informaciju od umjetne inteligencije, ali prije nego je navedete u svojem radu provjerite je li točna“, poručio je naš profesor doc. dr. sc. Petar Kolar.
Diskusija je održana u okviru bogatog programa ovogodišnje Game Changer konferencije, a glavne teme diskusija i pitcheva u pet Cinestarovih dvorana Z Centra u Zagrebu mogle bi se podvesti pod: startup, umjetna inteligencija, suživot tehnologije i ljudi.