Na koji način implementirati korištenje umjetne inteligencije u nastavne procese, bilo na fakultetima ili u školama? Trebaju li se studenti bezrezervno koristiti blagodatima ChatGPT-a i na taj način producirati svoje akademske radove?

Bila su to samo neka od pitanja o kojima se razgovaralo na panel diskusiji „Generative artificial intelligence in schools and education: learning or copy-paste?“ na kojoj je sudjelovao i pročelnik VERN’ovog prijediplomskog studija Internet stvari (Internet of Things – IOT) doc. dr. sc. Petar Kolar.

O temi je diskutirao s Josipom Borić – Novosel, konzultanticom i trenericom za team leadershipdr. sc. Jakobom Patekarom, prodekanom za znanost i opće obrazovanje RIT Croatia te Marinom Trošeljom, izvršnim direktorom STEMI-ja, a diskusiju je moderirao konzultant za digitalne komunikacije i branding Tomislav Pancirov.

Penelisti su zaključili da iako nam umjetna inteligencija pojednostavljuje operativne zadatke, na nju se ne treba potpuno oslanjati već je u obrazovanju koristiti upravo onako kako je prvotno zamišljeno, kao pomoć – iz perspektive institucije, ali pogotovo iz osobne perspektive. U suprotnom, pojedinac je dugoročno na gubitku.

Sudionici panel diskusije na Game Changer 3.0. konferenciji
Sudionici panel diskusije na Game Changer 3.0. konferenciji

„Ako se koristi bez razmišljanja generativni AI sigurno negativno utječe na kritičko mišljenje, a baš nastavnici moraju poticati svoje učenike i studente da razvijaju kritičko mišljenje. Ako ChatGPT-ju postavite neko pitanje dobit ćete odgovor koji izgleda vrlo vjerodostojno. Ako ste postavili pitanje o nekim mainstream temama oko kojih postoji gomila objavljenog internetskog sadržaja, taj odgovor će biti točan, ali ako postavite pitanje o manje poznatim stvarima dobit ćete jednako uvjerljiv odgovor od sustava koji ne propituje samoga sebe. I tada studentima treba reći, dobili ste informaciju od umjetne inteligencije, ali prije nego je navedete u svojem radu provjerite je li točna“, poručio je naš profesor doc. dr. sc. Petar Kolar.

Diskusija je održana u okviru bogatog programa ovogodišnje Game Changer konferencije, a glavne teme diskusija i pitcheva u pet Cinestarovih dvorana Z Centra u Zagrebu mogle bi se podvesti pod: startup, umjetna inteligencija, suživot tehnologije i ljudi.