Mnoga istraživanja hrvatskih studenata, ali i stručnjaka diljem svijeta su pokazala da u medijima prevladavaju većinom negativne vijesti.
Nevjerojatan je broj negativnih vijesti kojima se svakodnevno hrani ljudski um.
Je li uistinu potrebno toliku pažnju pridavati ubojstvima, prometnim nesrećama, tučnjavama i prijetnjama smrću?
S obzirom na to da navedene situacije već desetljećima okupiraju medijski prostor, ne čudi sve veći strah od potencijalnih nesreća, napada i sukoba. Prema istraživanjima Eurostata, stopa kriminaliteta u svijetu je u padu, ali ipak, strah je sve veći. Veliku odgovornost u sijanju straha imaju mediji, a s pojavom terorističkih napada, lažnih vijesti i lova na senzacionalizme teško se oduprijeti napadima agresije i jednoumlja većine urednika i novinara.
Nejednakost
Novinarsko izvještavanje bi trebalo biti istinito, objektivno, provjereno, iz više izvora. Da, trebalo bi. Zanimljivo je da se određene društvene skupine u medijima predstavlja kao glavnu prijetnju hrvatskom narodu bez provjeravanja činjenica te bez dokaza. Također, zanimljiv je način na koji mediji podržavaju javni linč tih skupina na potpuno ne profesionalan i ne etičan način. S druge strane, fotografije i imena određenih osoba prekrivaju naslovnice, a ubojice, silovatelji, piromani i osumnjičenici za gospodarski i drugi kriminal slobodno šetaju zemljom, bez objavljivanja identiteta, fotografija te obiteljskih biografija iako su počinili teško kazneno djelo. Gdje je tu etičnost i profesionalnost, zašto nisu svi jednaki pred medijskim sudom, mnogi se pitaju.
Što više slušamo o terorističkim napadima, ubojstvima, silovanjima i prometnim nesrećama to ćemo teže postati dio normalnog, civiliziranog i nenasilnog društva.
Vrijedi spomenuti i televizijski program, na kojem se uredno emitiraju nasilni filmovi, puni krvi i nasilja, filmovi koji potiču mržnju, i to vikendom u udarnim terminima. Izreka „Djeca su kao spužve“ se ponavlja desetljećima, a znanstveno je dokazano i da zrcalni neuroni u mozgu potiču djecu da ponavljaju ono što vide. Čemu onda čuđenje kada dijete u školi zahvatom Stevena Seagala obori vršnjaka i pošalje ga u bolnicu?!
Vrijeme za promjene
Zamislite da tjedan dana u prvom planu čitate vijesti o znanstvenim otkrićima, izumima, životnim pričama, hrabrim ljudima i prirodnim fenomenima. Jedno je sigurno, osjećali bi se drugačije jer bi pozitivne vijesti bile u prvom planu, vijesti koje bi vam navukle osmijeh na lice i koje bi vas motivirale da sljedeći dan i vi napravite nešto pozitivno.
Negativa privlači negativu, crna kronika je crna i dok god crno bude u prvom planu ne možemo očekivati promjene na bolje. Vrijeme je da mediji i njihovi vlasnici napokon shvate ozbiljnost svoje uloge u upravljanju ljudskim emocijama i stavovima. Vrijeme je za promjene.