Govoriti o ravnopravnosti spolova u 21. stoljeću, može se činiti čudno, ali je nužno, jer nažalost ta ravnopravnost još uvijek nije postignuta.
“Društvo je još uvijek krojeno po mjeri muškaraca“, tvrdi saborska zastupnica i predsjednica Oraha, Mirela Holy.
Holy dodaje da je Hrvatsko društvo još uvijek patrijarhalno, te da se u političkom kako i u ekonomskom sektoru na upravljačkim mjestima, visokoj politici te u predstavničkim tijelima, može primijetiti izrazito manji broj žena u odnosu na muškarce.
Nije u krivu, naime, žene u Hrvatskoj drže 35% svih rukovodećih pozicija, pokazalo je istraživanje Ureda pravobraniteljice za ravnopravnost spolova iz 2011. godine. Ništa drugačija situacija nije i u Hrvatskom saboru u kojem trenutno djeluje 39 žena od ukupno 151 zastupnika. Dakle, saborske klupe rezervirane su za 74% muškaraca i 26% žena. Identičan broj žena bio je i u prošlom sazivu Sabora, koji se sastojao od 6 žena više od 5. saziva sabora iz 2007. godine.
“Osobno ne smatram da je teško biti žena u politici, ali se svejedno svakodnevno borimo s raznim predrasudama. Kada se obraćate kao žena, onda vas prvo pogledaju pa onda odluče hoće li vas slušati“, rekla je HDZ-ova zastupnica Sunčana Glavak.
Kao što se može primijetiti, brojke žena u saboru stagniraju ili se pomiču mravljim koracima, iako ih je i četiri puta više nego 1990. godine. Ipak, usporedno s drugim europskim zemljama, pogotovo onim skandinavskim, jasno je da ima mjesta poboljšanju.
Mirela Holy doživjela je razno razne seksističke uvrede, ali kaže da je znala u što se upušta kada se odlučila za ovaj posao. SDP-ova zastupnica Gordana Sobol, tvrdi da je doživjela osobne napade, dajući kao primjer jednog saborskog zastupnika koji ju je prozvao zbog hobija, tzv. Fitness programa S- faktor, koji uključuje ples na štangi. “Pa evo i u najnovijoj političkoj prošlosti, bila sam na neki način tretirana kao “klasična” žena, kada su neki moji muški kolege, pokazale stvarnu stranu svoje ličnosti i govorili da kao samohrana majka ne mogu dobro odgojiti svoje dijete“, rekla je nezavisna zastupnica Jadranka Kosor.
Sunčana Glavak ističe neravnopravan stav koji treba mijenjati – ” Kada žene žustro raspravljaju onda se obično za njih kaže da su histerične, a kada muškarci raspravljaju onda se zna reći da su oni samo malo temperamentniji. Takav stav moramo mijenjati”.
Sve zastupnice su se složile kako je nasilje nad ženama veliki društveni problem – “Nažalost i dalje se smatra obiteljskim problemom koji ostaje unutar četiri zida i mnogi kažu, neka to ostane tako, oni će se pomiriti, a neće”, ističe Kosor. Gordana Sobol smatra da u preventivnom smislu kroz odgojno- obrazovni sustav ne djelujemo dovoljno na odgoj mladih generacija na nenasilje. Jadranka Kosor smatra da se već od vrtićke dobi treba učiti da je bilo kakva vrsta nasilja nedopustiva i da su djevojčice i dječaci jednaki. ”Nasilje nažalost nikada nećemo suzbiti, ali moramo ga stalno osuđivati i ukazivati na njega, znati da je ono ovdje, da postoji i aktivno se uključiti u njegovo rješavanje“, rekla je Sunčana Glavak.