Prošlog mjeseca, 10. listopada, obilježen je Svjetski dan mentalnog zdravlja. Mentalno zdravlje u odnosima s javnošću često se ignorira ili definira kao problem nastao tijekom radnog staža, prenosi PRCA. Mentalno zdravlje, često i neusporedivo, zaposlenici zanemaruju u odnosu na fizičko – ono biološko, a zapravo ne opažaju da je ono bitno kao i fizičko, a prema nekima čak i važnije.
Generalni direktor PRCA-e Francis Ingham MPRCA, napomenuo je:
„Zadnji smo put radili ispitivanja ove tematike prije dvije godine, a trenutni rezultati hoće i trebali bi šokirati industriju. Razine stresa i anksioznosti su visoke što jasno, negativno, utječe na mentalno zdravlje zaposlenika. Više organizacija bi trebalo bolje tretirati zaposlenikovo mentalno zdravlje kao primarno te ih ovim putem pozivam na aktivno sudjelovanje i kampanju u rješavanju ovog problema.“
PRCA je ove godine, kao jedna od najvećih krovnih organizacija komunikacijskih stručnjaka, odlučila obilježiti Svjetski dan mentalnog zdravlja izdavanjem zanimljivih statistika, predložaka alata i analiza anketnih upitnika koje su popunjavali komunikacijski stručnjaci.
Većina praktičara, koji su rekli da su imali problema s mentalnim zdravljem, nabrojali su sljedeće uzročnike: anksioznost, depresiju i veliku količinu stresa. Ove informacije ne čude s obzirom na to da 50% zaposlenika obrazlaže da je trenutno u stresnijem stanju nego prije 12 mjeseci. Kada su ispitanici bili upitani kako je njihova organizacija komunicirala problem mentalnog zdravlja, 89% zaposlenika je reklo kako su ohrabrivali zaposlenike da pričaju o navedenom. 78% odgovora menadžera u upitniku sadržavalo je obrazloženje kako su pričali sa zaposlenicima o mentalnom zdravlju, a 61% zaposlenika je reklo kako nikad ne bi s nadređenima pričali o toj vrsti problema. Na pitanje prihvaća li komunikacijska industrija osobe s mentalnim oboljenjima, 48% poslodavaca i zaposlenika reklo je da to baš i nije slučaj. 44% zaposlenika reklo je da ih je njihova organizacija podržala i prihvatila ljude oboljele od mentalnih bolesti, dok se 64% poslodavaca izrazilo u istom smjeru, PRCA objašnjava.
Također, PRCA je odlučila uvrstiti u postupak certificiranja za Communications Management Standard (CMS) i mentalno zdravlje zaposlenika, jer „bolje spriječiti nego liječiti!“
Na poveznici pogledajte izjave komunikacijskih stručnjaka vezane za komunikacijsku industriju i mentalno zdravlje: https://vimeo.com/204374078
Vaše mišljenje o važnosti održavanja mentalnog zdravlja možete ostaviti u komentaru, a kako bi podigli svijest o problemu kolegama iz industrije, a i šire, članak podijelite na društvenim mrežama!
Vezane vijesti:
Ivan Biošić imenovan voditeljem Ureda za odnose s javnošću Vijeća studenata veleučilišta i visokih škola