Na pitanja što misli o odnosu novinara i PR-ovaca, po čemu je Bernays drugačiji te koja je najupečatljivija naslovnica odgovorio je prvi čovjek 24 sata.
Dugi niz godina ste u novinarskoj profesiji. Da možete vratiti vrijeme biste li izabrali istu profesiju? Ako ne, što biste bili?
Opet bih izabrao novinarstvo. Znam da to može zvučati ofucano ali ja stvarno volim novinarski posao. Volim taj adrenalin, nevezanost uz neki ured, raznolikost, izazove, putovanja, upoznavanje novih ljudi… Nekoliko puta sam razmišljao što bih radio da nisam novinar i nikad nisam došao do odgovora koji bi me u potpunosti usrećio.
Možete li nam u svega nekoliko rečenica dočarati odnos dviju „mračnih sila“ – medija i PR-a iz Vaše perspektive?
Novinari i PR-ovci su na suprotstavljenim stranama. Novinari trebaju dobar, atraktivan i publici zanimljiv sadržaj, a PR-ovci žele objavu priopćenja kako bi plasirali njima ili njihovim klijentima bitne informacije, a to vrlo često ne zadovoljava novinarske potrebe. I taj suprotstavljeni odnos traje desetljećima. No, iz moje novinarske perspektive, mislim da bi stručnjaci za PR trebali više upoznati specifičnosti svakog medija s kojim rade, doznati kakva je njihova publika i što ona treba. Tek kada to otkriju možda će uspjeti novinarima ponuditi informacije oblikovane na način kojeg će lakše prihvatiti ili čak poželjeti njihova publika. Ovo je, naravno, idealna slika tog odnosa do koje ćemo jako teško doći ali možda o njoj treba razmisliti kako bi se te suprotstavljena očekivanja barem malo približila.
Bernays posebnu pozornost posvećuje praktičnom znanju kako bi studenti po završetku studija poznavali način rada medija i PR agencija. Smatrate li kako PR-ovcima nedostaje iskustvo u praksi?
Mladi PR stručnjaci vrlo se često, bez obzira na stečeno znanje, izgube u stvarnom životu. Pa onda pošalju novinarima priopćenje na nekoliko stranica i sljedeći dan se čude zašto to nitko nije objavio. A nije objavljeno jer su rijetki novinari i urednici koji imaju vremena pročitati tako dugo priopćenje. Jednostavnije ga je baciti u koš za smeće. To je samo jedan detalj ali on pokazuje da ponajprije neiskusni PR-ovci često ne znaju kako se radi u redakcijama, kada je pravo vrijeme za sazvati press konferenciju a kada je najveća gužva jer se bliže rokovi za završetak novina ili neke TV emisije. Odnosno kada je pravo vrijeme za pozvati novinara na neobaveznu kavu kako bi ga upoznali. Stoga pozdravljam odlučnost vaše škole da studentima približi taj stvarni život. S tim će im biti neizmjerno lakše snaći se na radnom mjestu i neće morati stjecati toliko negativnih iskustava na vlastitoj koži.
Koja znanja i vještine po Vašem izboru treba imati kvalitetan novinar i dobar PR-ovac?
Kvalitetan novinar mora prije svega biti znatiželjan. Znatiželja će ga pokrenuti i odvesti u avanturu otkrivanja stvari koje su od javnosti trebale ostati sakrivene. Naravno, mora biti i izuzetno uporan, ne smije se bojati poraza i treba ovladati znanjima i vještinama specifičnima za novinarstvo. Teško mi je reći kakav treba biti dobar PR-ovac, no vjerujem da bi se i na njih mogle preslikati osobine dobrih novinara sa modifikacijama koje idu uz njihov posao.
Čime Vas je Bernays privukao da ste se odlučili predavati na Edward Bernays Visokoj školi za komunikacijski menadžment?
Prvenstveno se radi o novom izazovu koji je bilo teško odbiti. No i želji da pokušam prenijeti barem djelić svog znanja i iskustva na buduće kolege. Svjestan sam, naime, da nam već puno godina dolaze u redakcije vrijedni ljudi s diplomama koje nitko nije naučio kako znanje iz udžbenika funkcionira u praksi. Stoga sam prihvatio izazov u Bernaysu jer ste vi odlučili biti drugačija škola koja će puno više pomoći studentima da se snađu nakon diplome.
I za kraj, najupečatljivija naslovnica 24 sata po Vašem izboru?
Znam da je većini čitatelja ostala u sjećaju ona s kanarincem koji izgleda poput Duška Lokina. Stoga ću se i ja priključiti mišljenju većine i izabrati baš tu naslovnicu.