Većina ispitanika, njih tri četvrtine (74%) smatra kako je plaća osobna informacija i jako osjetljiva tema razgovora. Unatoč tome, čak 75% ispitanika bi htjeli znati koliko zarađuju njihovi kolege na poslu.
Istraživanje stavova o plaći je provedeno putem servisa Paylab*, kojeg je dio i servis MojaPlaća. Istraživanje je provedeno online u devet zemalja Europe na ukupno 40.262 ispitanika. U Hrvatskoj je sudjelovalo 4.227 ispitanika.
Većina ispitanika priznala kako informaciju o svojoj plaći ne drže u tajnosti
Visina plaće je tabu tema u europskim zemljama. Tvrtke obično pokušavaju zadržati tajnost podataka o plaćama, a većina ih svoje zaposlenike obvezuje na sporazume o povjerljivosti u vezi s iznosima plaća u svojim ugovorima o radu. Vrlo malo poslodavaca objavljuje podatke o plaći u svojim oglasima za posao. Zaposlenici obično koriste on-line portale za plaće (kao što je MojaPlaća) kako bi dobili bolju predodžbu o plaćama i kompenzacijskim paketima koji se nude na tržištu, jer je to jedini način koji im omogućuje anonimno provjeravanje podataka o ostalim zaposlenicima na istim pozicijama.
Ljudi su se, međutim, navikli dijeliti detalje o plaći sa svojim najbližima. U istraživanju, 69% ispitanika složilo se s izjavom da njihovi prijatelji i poznanici znaju koliko zarađuju.
S druge strane, nešto više ispitanika, njih 74% htjelo bi znati koliko zarađuju njihovi prijatelji i susjedi, dok bi ih čak 75% htjelo znati koliko zarađuju njihovi kolege u tvrtki.
Zanimljivo je da nema razlike po spolu kada su u pitanju informacije o plaćama. 75% muškaraca i 74% žena htjelo bi znati plaću prijatelja, a isto toliko (75% muškaraca i 74% žena) bi željelo znati visinu plaće kolega iz tvrtke. Informacije o svojoj plaći prijateljima otkriva 69% muškaraca i 68% žena.
Što je veća plaća, veća je i tajnost
Pokušali smo utvrditi razlikuju li stavovi prema plaćama po razini primanja. Zaposlenici koji zarađuju manje od prosjeka mnogo su više otvoreni za raspravu o svojim prihodima s okolinom (76%), a također ih više i zanima kolike plaće imaju njihovi prijatelji, poznanici, ali i kolege (80%). Ispitanici s nadprosječnim primanjima manje su skloni dijeliti takve informacije (67%), ali ih i u manjoj mjeri takve informacije o drugima zanimaju (76%).
Najmanje je vjerojatno da će osobe na rukovodećim pozicijama podijeliti pojedinosti o svojoj plaći. 62% zaposlenika nižeg i srednjeg menadžmenta te 44% top menadžera slaže se da oni koji su im najbliži znaju koliko zarađuju. Oni i u najmanjoj mjeri žele znati koliko zarađuju drugi (62%).
Za razliku od menadžera, čak 80% nisko kvalificiranih radnika želi znati plaću prijatelja i kolega, a 76% često otkriva informacije o svojoj plaći.
Hrvati najviše otkrivaju svoju plaću
Od devet zemalja u kojima je provedeno istraživanje, ispitanici iz Hrvatske u najvećoj mjeri otkrivaju informacije o plaći prijateljima i poznanicima (69%). U najmanjoj mjeri informacije o plaći otkrivaju ispitanici iz Latvije (51%) te Finske (54%) i Poljske (54%).
Hrvatski ispitanici u podjednakoj mjeri žele znati plaću prijatelja (74%) i kolega (75%), dok su te razlike puno veće u ostalim zemljama u kojima je provedeno istraživanje. Tako je primjerice najveća razlika u Finskoj, gdje 56% ispitanika želi znati plaću prijatelja, dok ih 84% želi znati plaću kolega.
*Međunarodni portal Paylab proveo je istraživanje od svibnja do lipnja 2017. putem svojih devet partnerskih portala, lokalnih partnera, koristeći identične metode prikupljanja podataka iz cijelog uzorka od 40.262 ispitanika: Češka (www.platy.cz, 9.491 ispitanika), Finska (www.palkkadata.fi, 3.011 ispitanika), Hrvatska (www.mojaplaca.hr, 4.227 ispitanika), Litva (www.manoalga.lt, 4.173 ispitanika), Latvija (www.algas.lv, 4.026 ispitanika), Slovačka (www.platy.sk, 9.157 ispitanika), Poljska (www.pensjometr.pl, 582 ispitanika), Slovenija (www.placa.si, 4.054 ispitanika) i Srbija (www.infoplate.rs, 1.541 ispitanika).