Preporuka HURA-e je da naknade i cjenici agencija odražavaju vrijednost, složenost i kvalitetu pruženih usluga.


Hrvatsko udruženje društava za tržišno komuniciranje, HURA, svjesno svoje odgovornosti prema industriji koju zastupa objavilo je  smjernice za agencijske naknade. Svrha smjernica jest olakšati snalaženje oglašivačima i agencijama u postupku utvrđivanja, procjene i odlučivanja o agencijskim naknadama. Iz HURA-e priopćuju kako su oglašivači i agencije postigli znatan napredak u preobražavanju kreativnosti, inovacija i brzine marketinških aktivnosti te kako je došlo vrijeme za preobrazbu glavnih vrsta agencijskih naknada, tj. naknada koje se temelje na radu.

Andrea Štimac, voditeljica radne skupine HURA-e za izradu smjernica za agencijske naknade naglasila je: „Kao vodeće strukovno udruženje u sektoru tržišnih komunikacija HURA je prepoznala važnost pružanja smjernica za agencijske naknade, a sve s ciljem postizanja i održavanja partnerske suradnje između agencije i klijenta temeljene na povjerenju i transparentnosti. Ako agencije usvoje predloženi model mišljenja smo da će im se pružiti prilika za ostvarenje bolje profitne marže te pouzdanih prihoda koji se mogu planirati. Svakako, riječ je o smjernicama koje ne obavezuju članice HURA-e na primjenu istih, ali se zaista nadamo će ih agencije svojevoljno, sa zajedničkim ciljem razvoja industrije i postavljanja dobrih poslovnih standarda, uistinu primjenjivati.“

HURA preporučuje da naknade i cjenici agencija odražavaju vrijednost, složenost i kvalitetu pruženih usluga te da se ne temelje na razloženim komponentama troška i dobiti agencije. Poanta određivanja cijena je vrijednost, a ne trošak – upravo zato u određivanju cijena trebaju sudjelovati različiti stručnjaci, a ne samo tim zadužen za financije. Tomu možemo pridodati činjenicu da se cjenici rada u drugim djelatnostima pružanja profesionalnih usluga (npr. u odvjetništvu, računovodstvu, savjetodavnim djelatnostima) obično ne razlažu na komponente troška i dobiti.  U najboljem interesu odnosa agencije i oglašivača jest da se obje strane usredotoče na radni učinak koji očekuju, predmete isporuke koje agencija treba proizvesti i vrijednost koju obje strane pridaju agencijskim uslugama.

.

HURA-ine preporuke klijentima i agencijama kako bi se uskladili po pitanju željenih naknada su sljedeće:

  • Surađujte kako biste uskladili poticaje
  • Uspostavite odgovornost za transparentnost
  • Uskladite naknadu s ciljevima poslovanja
  • Provodite pravovremene revizije primjenjujući uzajamno usuglašene kriterije

.

Na linkovima potražite konkretne smjernice i preporuke:

HURA_smjernice-za-agencijske-naknade

PREDLOŠCI ZA FORMIRANJE CIJENA_ Word kolekcija

AGENCIJSKI CJENIK PO SATU POSLA_PREDLOŽAK

AGENCIJSKI CJENIK PO SATU ZAPOSLENOG_PREDLOŽAK

FORMIRANJE CIJENE-AGENCIJSKI TIM

FORMIRANJE CIJENE-KOM PR TIM

FORMIRANJE CIJENE-MEDIA TIM

FORMIRANJE CIJENE-SENIOR TIM

.

Izvoragencijske naknade
Podijeli objavu
Prethodni članakPromjene su teške i spore, ali neophodne
Sljedeći članakPR/Mediji clipping – pregled tjednih događanja 6. 4. 2018.
Hrvatsko udruženje društava za tržišno komuniciranje u svom sastavu okuplja društva za tržišno komuniciranje, a djeluje promičući i unaprijeđujući zajedničke interese agencija članica s ciljem definicije i razvijanja najviših standarda profesionalne prakse oglašivačke i komunikacijske industrije. Trenutno u svom sastavu broji 33 članice i zastupa preko polovine ukupnih marketinških budžeta u Hrvatskoj. HURA je članica EACA-e (European Association of Communications Agencies), a redovito surađuje sa srodnim organizacijama u Hrvatskoj i svijetu. hura.hr