Većina ljudi nasilje povezuje isključivo sa fizičkim zlostavljanjem. Međutim, agresivnost se vrlo često manifestira i u obliku verbalne komunikacije koja uključuje vrijeđanje, korištenje pogrdnih riječi i ponižavanje što može imati jednako teške posljedice. Društvene mreže postale su pogodno tlo za vrijeđanje, a žrtva tog verbalnog nasilja može biti bilo koja žena, bez obzira na obrazovanje, starosnu dob, nacionalnost ili položaj u društvu. Neke skupine žena posebno su na meti verbalnog nasilja primjerice djevojke, političarke, novinarke, sportašice ili žene iz javnog života. Upravo su o ovoj temi na panelu „Bole li riječi“ u Zadru govorile potpredsjednica Sabora RH Sabina Glasovac, vijećnica u Skupštini Zadarske županije Nevenka Marinović, novinarka HRT-a Zrinka Grancarić, natjecateljica u body buildingu i fitness trenerica Vanja Tokić, voditeljica grupe za maloljetničku delikvenciju Službe kriminalističke policije PU Zadarske Ljiljana Gašperov-Dujmović, zamjenica ravnateljice Centra za socijalnu skrb Zadarske županije Martina Buljat i stručna radnica Odjela za djecu, mladež i obitelj Amanda Šikić-Vernik. Sve sudionice su bile složne u činjenici da žene kasno prepoznaju verbalno nasilje koje obično vodi do onog fizičkog, da kroz razne poslove često trpe i kritike i omalovažavanja, da se nasilje najčešće pojavljuje u krugu obitelji, a posebno veliki problem predstavljaju  razne komunikacijske platforme putem kojih se širi neprimjerena komunikacija. Zato treba javno govoriti o tom problemu, upozoravati i djecu učiti od malih nogu o primjerenoj odnosno neprimjerenoj komunikaciji. Govorilo se o tome kako prepoznati verbalno nasilje, u kojem ga trenutku prijaviti policiji i koja je uopće granica za toleranciju. Na nasilje svakako treba reagirati, suprotstaviti se bilo kakvom obliku verbalnog nasilja i poraditi na sebi kako bi stekli samopouzdanje.

Panel je u povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama organizirala Dalmatinska podružnica HUOJ-a predvođena voditeljicom Vlatkom Vučić-Marasović te u suradnji s Povjerenstvom za ravnopravnost spolova Zadarske županije i Narodnim muzejom Zadar.

Podijeli objavu
Prethodni članakAEM: Gledanost televizijskog programa za listopad 2022.
Sljedeći članakAEM: Održan studijski posjet studenata komunikologije Hrvatskog katoličkog sveučilišta Agenciji i Vijeću za elektroničke medije
HUOJ je strukovna udruga i okuplja djelatnike koji se bave poslovima vezanim za odnose s javnošću radi unapređenja struke kao i zaštite njihovih interesa kroz različite djelatnosti predviđene Statutom udruge. Udruga radi na obrazovanju i stručnom usavršavanju članova, organizira godišnje konferencije za odnose s javnošću, radionice i stručne rasprave i dodjeljuje godišnju strukovnu nagradu Grand PRix. HUOJ je 2007. pokrenuo stručnu biblioteku „PRint“ (PR international) u kojoj je dosad objavljeno 11 stručnih knjiga i priručnika - prijevoda eminentnih svjetskih i djela naših autora. Rad udruge organiziran je prema sekcijama (Sekcija za javni sektor i nevladine udruge, Sekcija za DOP, Sekcija za korporativne komunikacije, Studentska sekcija), radnim grupama (Radna grupa za digitalne komunikacije, Radna grupa za obrazovanje u OSJ HUOJ edu, Radna grupa za HUOJ certificiranje, Radna grupa za istraživanje stanja u struci) te lokalno po podružnicama HUOJ-a ( Dalmatinska podružnica, Dubrovačka podružnica, Primorsko-istarska podružnica, Podružnica središnje Hrvatske, Slavonska podružnica) Više možete pročitati na: huoj.hr.