Svećenik Tvrtko Barun, voditelj Isusovačke službe za izbjeglice, izravnom i otvorenom komunikacijom progovara o jednom od najvećih izazova suvremene Europe – izbjeglicama i migrantskoj krizi. Zahvaljujući tome isusovac Barun ušao je u završnicu izbora za Komunikatora godine, titulu koja se dodjeljuje u sklopu izbora Grand PRix Hrvatske udruge za odnose s javnošću.

„Barunova je komunikacija autentična jer se temelji na osobnom iskustvu susreta i rada s izbjeglicama na terenu te dobrog poznavanja sustava integracije, odnosno njegove neefikasnosti. Svojim smirenim, ali i odlučnim komunikacijskim stilom, pozitivno je utjecao na percepciju problema izbjeglica i migranata, potaknuo humanost i solidarnost među mnogima od nas te tako opravdao svoje poslanje svećenika, postajući pravi lider u zajednici. Zbog izvrsne komunikacije humanitarnog rada i temeljnih kršćanskih vrijednosti, Tvrtko Barun zaslužuje ulazak u završnicu izbora za Komunikatora godine“, kazala je Maja Gradišar Perotić, predsjednica žirija 12. Grand PRixa.

Pritom ističe kako Barun društvo podučava onome što bi trebale promicati ne samo vjerske zajednice, nego sve zajednice počevši od obitelji, a to je da je osnovno civilizacijsko načelo pružiti pomoć i zaštitu osobama u potrebi.

„Mislim da bi sve što komuniciramo u javnosti, trebalo biti utemeljeno na osobnom integritetu i autentičnosti: da naš život i naša djela ostvaruju ono što izgovaramo, što propovijedamo. I obrnuto, naše riječi trebaju proizlaziti iz iskustva života, susreta, otvorenosti prema drugima. Čini mi se da bi bilo dobro da u javnoj komunikaciji ciljamo ponajprije na opće dobro, a ne na ograničene i isključive želje i interese nas osobno ili grupe kojoj pripadamo. Na kraju, kao začin svemu ovome dodao bih malo poniznosti. Mislim da u javnom govoru ne pokazujemo dovoljno svijesti o vlastitoj krhkosti i ograničenosti. Kad bi toga bilo barem malo više, lakše bismo čuli drugoga, razumjeli onoga s kim se ne slažemo, uspjeli pronaći zajednički jezik, ponekad se možda i ispričali“, rekao je Tvrtko Barun.

Pojasnio je kako u komunikaciji želi biti pristupačan, a za izgradnju bliskosti veliku važnost pridaje emocijama, pogotovo njihovoj manifestaciji kroz osmijeh ili dodir. Upravo dodir smatra vrhuncem komunikacije jer je zagrljaj, na primjer, očit dokaz povjerenja.Kad raspravlja, trudi se izbjegavati emocije. Tada su mu, kaže Barun, argumenti na prvom mjestu.

Uz njega u završnici izbora za Komunikatora godine su Vojko V, Igor Rudan i Petar Stipetić. Ime petog finalista HUOJ će obznaniti za nekoliko dana.

Tko će postati Komunikator godine, bit će otkriveno u srijedu, 13. ožujka 2019. godine.

Podijeli objavu
Prethodni članakPR/Mediji clipping – pregled događanja 1.3.2019.
Sljedeći članakKnjižničari unaprjeđuju komunikaciju
HUOJ je strukovna udruga i okuplja djelatnike koji se bave poslovima vezanim za odnose s javnošću radi unapređenja struke kao i zaštite njihovih interesa kroz različite djelatnosti predviđene Statutom udruge. Udruga radi na obrazovanju i stručnom usavršavanju članova, organizira godišnje konferencije za odnose s javnošću, radionice i stručne rasprave i dodjeljuje godišnju strukovnu nagradu Grand PRix. HUOJ je 2007. pokrenuo stručnu biblioteku „PRint“ (PR international) u kojoj je dosad objavljeno 11 stručnih knjiga i priručnika - prijevoda eminentnih svjetskih i djela naših autora. Rad udruge organiziran je prema sekcijama (Sekcija za javni sektor i nevladine udruge, Sekcija za DOP, Sekcija za korporativne komunikacije, Studentska sekcija), radnim grupama (Radna grupa za digitalne komunikacije, Radna grupa za obrazovanje u OSJ HUOJ edu, Radna grupa za HUOJ certificiranje, Radna grupa za istraživanje stanja u struci) te lokalno po podružnicama HUOJ-a ( Dalmatinska podružnica, Dubrovačka podružnica, Primorsko-istarska podružnica, Podružnica središnje Hrvatske, Slavonska podružnica) Više možete pročitati na: huoj.hr.