Zbog velikog interesa javnosti, medija i stručnjaka za odnose s javnošću vezanih uz slučaj Grizli, Sud časti HUOJ-a 3. lipnja pokrenuo je postupak te je nakon pregledanih dokumenata koje su mu dostavili suvlasnici agencije Grizli komunikacije d.o.o. Tomislav Čehulić i Thomas Bauer, glasnogovornik Mosta Nikola Grmoja, Hrvatsko društvo lobista te odvjetničko društvo Jelić, Čavlina Zrinšćak i Sardelić, donio mišljenje da su uočeni sporni elementi u Ugovoru o pružanju PR usluga koji je navodno zaključen između tvrtki Grizli komunikacije d.o.o. i Braunsberger Holding GmbH i Komunikacijskog strategiji za projekt West Gate, objavljeno je na web stranici HUOJ-a.
Sud časti smatra da je sporno garantiranje objava u točno određenim medijima s točno određenim sadržajem jer se protivi pravilima struke za odnose s javnošću. Ono se može protumačiti kao nedopušteni utjecaj na neovisnost medija i autonomnost urednika, novinara i ostalih autora programskih sadržaja.
Etički i profesionalno je upitno određivanje naknade za uspješnost kad se veže uz garanciju medijskog prostora ili ostvarenje određenog broja medijskih objava u određenim medijima s točno određenim sadržajem ili bilo koju drugu aktivnost čije provođenje ovisi o drugim osobama i organizacijama, odnosno nije rezultat legitimnih napora pružatelja usluge. Stručnjaci za odnose s javnošću krše načelo profesionalne sposobnosti Etičkog kodeksa HUOJ-a kad pristaju na uvjete suradnje koji uključuju osiguranje određenog broja objava u medijima kao kriterija uspješnosti.
Na Državno odvjetništvo ne bi se smjelo utjecati medijskim pritiscima, smatra Sud časti. Povredu etičkih standarda struke predstavlja i namjera intenzivnog medijskog praćenja u korist klijenta i protiv treće strane što bi trebalo potaknuti Državno odvjetništvo da pokrene postupak protiv treće strane i imenovanih osoba. Stručnjaci za odnose s javnošću ne bi smjeli u svojim ponudama definirati aktivnosti koje za cilj imaju utjecaj na tijek i ishod pravosudnih postupaka te rad državnih odvjetnika.
Dogovaranje kontakata i sastanaka s predstavnicima državnih institucija samo po sebi ne mora biti nedopušteno ili protivno pravilima struke, smatra Sud časti. Javno zagovaranje legitimna je aktivnost u demokratskim sustavima. Međutim, navođenjem imena pojedinih predstavnika državnih institucija implicira se njihova suradnja, što može utjecati na percepciju javnosti da oni nisu nepristrani i neovisni u obavljanju javne dužnosti. Suprotno je pravilima struke kao sadržaj usluge navoditi ili implicirati suradnju predstavnika državnih institucija (gostovanje u emisijama i slično).
Sud časti dao je preporuku da se pokrene postupak izmjena i dopuna Etičkog kodeksa HUOJ-a kako bi se preciznije (re)definirale njegove pojedine odredbe i pružile što relevantnije smjernice za etičko ponašanje stručnjaka za odnose s javnošću u odnosu na pojedine probleme uočene u praksi.
Pozvali su medije, a javnu televiziju posebno, da donesu uređivačke politike koje će na transparentan način definirati odnose između stručnjaka za odnose s javnošću i novinara, urednika i redakcija te propisati kriterije za sudjelovanje u emisijama.
Sud časti preporuča Upravnom odboru HUOJ-a da se, u trenutku kad ne postoji Zakon o lobiranju ni smjernice Hrvatskog društva lobista, definiraju i objave smjernice za etično i transparentno javno zagovaranje interesa te poziva sve praktičare HUOJ-a da se obrate Sudu časti za nepristrano i povjerljivo mišljenje o eventualnim etičkim dilemama.
Sud časti:
predsjednica Andreja Pavlović
dopredsjednica Boška Trbojević
član Dražen Dretar
članica Tina Puhalo
članica Ana Bagarić