Predsjednik Međunarodne federacije novinara (IFJ) Jim Boumelha uputio je pismo podrške HND-u, u kojem poziva hrvatski parlament, predsjednika Sabora Željka Reinera, Predsjednicu Republike Kolindu Grabar-Kitarović i premijera Tihomira Oreškovića da zaustave nedemokratsko ušutkivanje novinara i slobodnih medija.

Pismo, koje donosimo u cjelosti, a kojeg možete preuzeti ovdje, upućeno je još i na adrese potpredsjednika Vlade Bože Petrova, čelnika saborskih Odbora za informatizaciju i medije i Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Andrije Mikulića i Gordane Rusak i ministra Kulture Zlatka Hasanbegovića.

Poštovani,

pišem vam u ime Međunarodne federacije novinara (IFJ) koja predstavlja 600 tisuća novinara širem svijeta kako bih hrvatskog premijera pozvao da preispita odluke svog ministra kulture ZlatkaHasanbegovića, odnosno njegovu medijsku politiku u sklopu koje je najavio odustajanje od potpora za neprofitne medije. IFJ snažno vjeruje kako je izjava ministra kulture kako „mediji i medijska politika opterećuju rad Ministarstva kulture“ neprihvatljiva u pravoj demokraciji i ne može proći bez preispitivanja.

Pridružujemo se naporima svojih hrvatskih kolega u osudi ministrove najave da će odustati od državnih potpori za neprofitne medije, kao i raspuštanja Stručnog povjerenstva za neprofitne medije prije istjeka mandata. IFJ je također zabrinut zbog izjava Tomislava Kramarka, prvog potpredsjednika Vlade i predsjednika Hrvatske demokratske zajednice. Također, izjava parlamentoarnog zastupnika i člana vladajuće koalicije Željka Glasnovića da je „lustracija u medijima najvažnija jer su mediji jedina barijera istinskoj demokraciji“ problematična je za hrvatsku tranzicijsku demokraciju. IFJ podsjeća hrvatske lidere da su se neprofitni mediji u Hrvatskoj razvili kao oaza kritičkog i profesionalnog novirnarstva, fokusirajući se na teme koje drugi mediji ignoriraju te na taj način jačaju slobode i prava manjina, promoviraju demokraciju, toleranciju, multikulturalizam i pluralizam.

Ti su mediji danas glavni jamac instraživačkog novinarstva u Hrvatskoj, koje je gotovo u potpunosti nestalo iz srednjostrujaških medija. Novinarske organizacije širom svijeta izuzetno su uznemirene zbog napada članova hrvatske Vlade i predstavnika parlamentarne većine na slobodu govora, slobodno novinarstvo i medijske slobode. IFJ hrvatske lidere podsjeća da su sloboda govora, sloboda medija i nezavisno novinarstvo čuvari istinske demokracije.

Pozivamo hrvatski parlament, predsjednika Sabora Željka Reinera, Predsjednicu Republike Kolindu Grabar-Kitarović i premijera Tihomira Oreškovića da zaustave nedemokratsko ušutkivanje novinara i slobodnih medija.

Uz dužno poštovanje,

Jim Boumelha,

Predsjednik Međunarodne federacije novinara

Hrvatsko novinarsko društvo 10. veljače uputilo je pismo zastupnicama i zastupnicima iz Republike Hrvatske u Parlamentu Europske unije, međunarodnim novinarskim organizacijama čiji je HND član, medijskom odjelu OESS-a i ostalim organizacijama koje skrbe za slobodu izražavanja i medijske slobode. Sadržaj pisma usvojio je Izvršni odbor HND-a, a možete ga pročitati ovdje.

Na apel Hrvatskog novinarskog društva reagirala je stranka zastupnice u Europskom parlamentu Ruže Tomašić, Hrvatska konzervativna stranka. Njihovu reakciju u cijelosti možete pročitati ovdje.

 

Podijeli objavu
Prethodni članakO GONG-u 2011-2015: činjenicama protiv floskula
Sljedeći članak[ANKETA] Hrvati ne žele šefove među Facebook prijateljima!
Hrvatsko novinarsko društvo utemeljeno je 18. prosinca 1910. godine, član je Međunarodne federacije novinara (IFJ) i broji preko tri tisuće članova. Ciljevi Hrvatskog novinarskog društva su: a) ostvarivanje profesionalnih interesa, etičnosti i slobode javnog izražavanja; b) promicanje Ustavom zajamčenih prava javnosti da bude izviještena o svim zbivanjima u društvu, te prava svake osobe na slobodu izražavanja, mišljenja i dostupnost svim javnim glasilima; c) čuvanje ugleda i dostojanstva profesije, d) zaštita novinara od samovolje izdavača i sprečavanje monopola; e) materijalna i socijalna zaštita novinara. Skupština je najviše tijelo upravljanja HND-om, koja bira predsjednika, Izvršni odbor, Nadzorni odbor, Vijeće časti i dio članova Upravnog odbora Fonda solidarnosti. Više možete pročitati na: www.hnd.hr//