Dušan Miljuš, poznati  istraživački novinar te aktualni glasnogovornik Ministarstva unutarnjih poslova (MUP), održao je gostujuće predavanje na VERN’u gdje je studentima 2. godine prijediplomskog studija novinarstva prenio dio svog bogatog iskustva.

Dugogodišnji novinar crne kronike, u svojoj 25-godišnjoj karijeri radio je kao novinar u Večernjem listu i urednik u Jutarnjem listu, a danas je glasnogovornik MUP-a. Upravo je s te pozicije Miljuš studentima objasnio razliku između sadašnjeg i bivšeg zanimanja, a govorio je i o “romantičnijim” novinarskim vremenima u crnoj kronici, etici u novinarstvu, te objasnio kako se dolazi do dobre priče.

“Iz tih romantičnih vremena prije tehnologije, sviđalo mi se kako je bilo puno više vremena za napraviti kvalitetnu analizu određenog slučaja, dok se danas sve događa u realnom vremenu i novinari često promaše temu, jer jednostavno nemaju dovoljno vremena. Koliko je takav način rada dobar, ne znam, neka procijene teoretičari novinarstva”, diplomatski je rekao Miljuš.

Uspoređujući posao u crnoj kronici s poslom glasnogovornika MUP-a zaključio je kako nema prevelikih razlika. “I policajci i novinari istražuju, cilj im je doći do rješenja. Jedina je razlika što policijski istražitelj mora odgovoriti na devet pitanja, a novinar na pet”, naglasio je Miljuš.

Na temu etičnosti u novinarstvu, glasnogovornik MUP-a je istaknuo kako se ona vrlo često zanemaruje. Kao primjer dobre etike naveo je 11. rujna, jer nijedan američki medij nije objavio fotografije  žrtava, dok se mediji u Hrvatskoj toga baš i ne drže.

Za kraj, studentima je poručio da, s obziro da je tisak najsporiji medij, za dobru temu često treba iskopati priču koju nisu “pojeli” ni televizija ni internet.

img_get

Milan Gudeljević
Autor fotografija: Vanja Koljan