Oglašavanje datira još iz razdoblja starih Egipćana, čak do 4000 godina prije Krista. Već je tada zabilježeno u nešto primitivnijem obliku, ali sama je svrha oglašavanja oduvijek bila ista – prodati proizvod i upoznati ljude s njim.

Tisućljećima nakon Egipćana, nešto suvremeniji oglašivači s istim su ciljem stvarali i promovirali sadržaje masovnoj publici. Njihova kreativnost i inovativnost bili su proporcionalni njihovoj učinkovitosti.

Naravno, razvojem potreba, ali i svijesti publike, pred oglašivače je postavljen veliki izazov – kako zabaviti konzumente i pritom ih iz pasivnih promatrača pretvoriti u aktivne sudionike.

Godine 1984. Jay Conrad Levinson napravio je pravi korak u tom smjeru predstavivši svijetu novu vrstu oglašavanja – gerila marketing u knjizi istog naziva. Pod tim terminom Levinson je obuhvatio sve nekonvencionalne taktike oglašavanja za koje nužno nije potreban veliki budžet. Dakle, pod pojmom gerila marketing podrazumijevalo se ono oglašavanje koje koristi jeftine, niskobudžetne trikove i načine reklamiranja, a pritom ostvaruje veliki profit.

Danas se ovaj način oglašavanja često smatra šokantnim, jedinstvenim, a mnogi mu čak pripisuju i umjetničku vrijednost.

Karakteristike dobrog gerila marketinga

Imati dobar proizvod nije dovoljno. Način na koji svoj proizvod predstavite javnosti ponekad je važniji od same kvalitete.

Velike kompanije toga su itekako svjesne i upravo zato godišnje izdvajaju milijunske iznose za razne marketinške stručnjake i agencije koje rade na stvaranju i održavanju njihovog imidža.

No, nisu svi u poziciji da si mogu priuštiti vrhunske marketinške stručnjake, stoga često pribjegavaju kreativnijim i isplativijim metodama oglašavanja.

Prema Levinsonovim riječima, reklama treba imati utjecaj na ljude. Treba ih šokirati i angažirati. Tvrtke koje žele gerila marketingom privući klijente, trebaju imati na umu nekoliko neizostavnih čimbenika koji su potrebni za uspješnu gerilsku marketinšku kampanju: kreativnost, interaktivnost i rizik. Bitno je predstaviti ljudima nešto novo, još neviđeno, originalno i zanimljivo – za to je neophodna inovativnost i maštovitost. Još je bolje ako je kampanja osmišljena tako da je publika njen glavni aktor i tjera ih na aktivnost. Zatim se vraćamo na faktor rizika, jer stvar je jednostavna – tko ne riskira, ne profitira.

U početku je ovaj način oglašavanja bio namijenjen malim tvrtkama, s malim budžetima, no s vremenom su ga prigrlile i velike kompanije shvativši koliko može biti učinkovit. Ipak, velike organizacije koje ga koriste moraju biti spremne na mogućnost neželjenih posljedica koje u njihovom slučaju mogu naštetiti više nego kada se radi o malim organizacijama, s obzirom na to da se već poznatim brendovima i imenima na tržištu teže opraštaju pogreške.

Pogledajte kako to izgleda u praksi: Watch