S ponosom tvrdim kako sam među prvima i imala 4square account, ali me sram priznati kako ga dugo (ali zaista dugoooooooo) nisam u potpunosti razumijela.

Kad sam ga prvi put «skinula» na mobitel bila sam sretna kao malo prase, checkirala sam se svugdje i nagovarala ljude oko sebe da ga i oni preuzmu (većinom nisu!). Kad moji prijatelji nisu bili kooperativni, (sa sramom priznajem) poslala sam nekoliko zahtjeva ljudima koji su mi se činili normalni (što god to značilo), ali koje nisam znala. I tu je krenula moja post-frendovska 4square etapa i opet malo prase se vratilo …checkirala sam se ja, chekirali su se oni. Nije mi dugo trebalo da shvatim kako i s mnogim drugim stvarima, i s ovim neki nemaju mjere pa su se checkirali kod svakog zida u svom stanu, na svakoj stepenici zgrade ili svakoj tramvajskoj stanici od Dubrave do Črnomerca…major fail!

f4

Onda sam promjenila posao i došla u firmu u kojoj su skoro sve kolege imale svoj 4square profil pa smo se upustili u bjesomučnu borbu za mayorship nad uredom. Svako jutro nam je počinjalo updateom tko je kome uzeo mayorship, ljutili smo se na kolegu koji se još kod kuće checkirao da je na poslu, nisu nam bili jasni «obračuni» bodova, ali smo guštali. No kako je vrijeme prolazilo, tako je i moj entuzijazam splasnuo…4square je postao igračka koje sam se zasitila i na vrhuncu mog poslanstva kao mayora ureda napravila sam nezamislivo…abdicirala (zapravo sam samo izbrisala account, ali zvuči onako dramatski).

Vjerojatno ga nikad ne bi više ni pogledala da nisam na netu vidjela najgenijalniju kampanju ikada. Svaki put kad je pokušam prepričati mučim se sjetiti čija je bila, pa ću ovaj put to preskočiti (iako će me mučiti to dok ne zaspem). Kampanja je povezivala sve što volim: peseke, parkove, Ameriku i 4square. Uglavnom poanta je bila da u Central Parku skupljaš za svojim pesekom, koristiš za to posebno pripremljene vrećice, bacaš ih u posebne kante i checkiraš se kod njih. Pitate se zašto (jer tko bi pri zdravoj pameti htio da mu prijatelji znaju da je maloprije taknuo drekec)? E, pa kad si se checkirao i skenirao kod na vrećici, dobio si popust na hot dog ili besplatnog slaju…i onda mi je sinulo – 4square je dobar marketinški alat!

Kod nas 4square nikad nije ispunio svoj marketinški potencijal. Jedna od naših najvećih banaka je priredila nagradni natječaj u kojoj je 4sqaure bio integralni dio i s guštom sam igrala (a pouzdano znam da su se djelatnici konkurentske banke svakodnevno iz svog ureda checkirali u banci organizatoru igre). Otada ni traga ni glasa 4square u Hrvata ili ga  koriste minimalno i (koje iznenađenje) KRIVO. Tako naš maloprodajni div nudi special ako se tri put checkiraš u njihovoj premium trgovini – otključala sam ga 6 puta i svaki put dobijem neki izgovor (nemaju pojma kaj je to, osoba koja ti ga jedina može dati ne radi u subotu bla, bla, bla…).

f3

Istovremeno, na drugom kraju svijeta checkiraš li se dobit ćeš complimentary drink uz jelo, posebni umak koji nije na meniju ili ćeš otključati special a onda je samo nebo granica…checkiranje ondje često ima i svoju humanitarnu stranu. Tako je Starbucks jedne godine na osnovu check-ins prikupio 250.000 američkih dolara koje su donirane za borbu protiv raka dojke.

Ja još uvijek sanjam svoju 4square kampanju i istražujem kako je provesti da budem spremna ako se ikad ukaže prilika za istom. Veliki je broj strategija za provođenje vaših Foursquare kampanja. Bez obzira na koncept koji odaberete, važno je da mehanika kampanje bude lako razumljiva i jednostavna … i da se o njoj priča! Sjajna stvar kod 4square kampanje jest da vam nije potreban pozamašan budžet za njezinu implementaciju. Ovdje, kao ni na jednoj drugoj društvenoj mreži, je važno da je nagrada usko vezana s brandom i relevanta za vaš proizvod ili uslugu. I mali dar ovdje znači mnogo. Besplatne kokice u kinu više su nego dovoljne kako bi promovirale vašu lokaciju na 4squareu. Nagradite lojalnost svojih vjernih sljedbenika (ako ste u turizmu ili hotelijerstvu na primjer). Targetirajte influencere u svom polju (to može biti jednostavno poput targetiranja posjetitelja jednog od mnogobrojnih festivala u ljeti na obali). Ponudite gostu nešto čemu se nije nadao ni u najboljim snovima (u baru smješajte koktel novo okrunjenom mayoru).

A ako imate vremena i resursa koristite API kako biste oduševili svoje fanove. Check-in se registrira na udaljenom serveru koji onda aktivira neočekivanu uslugu (tu bi mogli profitirati npr.četveronožni ljubimci ako se pri check-inu njihovih gospodara na određenom mjestu servira slatkiš za ljubimca). Apsolutno najgora stvar koju možete napraviti je zanemariti aktivnu kampanju…ovdje se negativan glas širi brzo i lako kao ni na jednoj drugoj mreži (jer svi koji se checkiraju na vašoj loakciji lako vide tips) i nigdje kao na 4squareu nije teško “oživiti” svoju reputaciju. U prijevodu: kad krenete na 4square, pobrinite se da ljudi koji se checkiraju i postaju novosti o vašoj kampanji to rade i na drugim mrežama (Facebook, Twitter i Pinterestu).

Zadnja moja misao vezana za 4square je lingvistička, a anglistica u meni nikad mi ne bi oprostila da ne spomenem – kada govorimo o 4squareu termin vezan uz njega je mayor ili fonetski mejr (tj.gradonačelnik), NE majorili fonetski mejdžr (…u ime svih anglista hvala unaprijed svima koji ovo usvoje po kratkom postupku.

Kakvo je vaše mišljenje o 4squareu, koristite li ga?

Piše: Željka-Stella Lučev