Roditelji i djeca napokon su dobili hvalevrijedan portal medijskapismenost.hr na kojemu mogu pronaći potrebne informacije i stručne savjete o medijima i utjecaj na djecu i njihov razvoj. Sadržaj portala osmišljen je kako bi pružio informacije o utjecaju različitih vrsta medija i žanrova za djecu pa obrađuje teme poput nasilja u medijima, sigurnosti na internetu, stereotipima i mnogim drugim suvremenim izazovima.

Sadržaj je postavljen u potkategorijama: film, televizija, radio, tisak, internet, videoigre i oglašavanje. Osim roditelja i djece edukacija je namijenjena i učiteljima što je iznimno bitno jer je obrazovanje neprocjenjivo važno za budućnost djece jednako kao i kućni odgoj.

Među dosad objavljenim temama roditelji će moći doznati treba li na Facebooku biti prijatelj s djetetom ili ne, kako umiriti dijete nakon zastrašujućih vijesti, ali i kako se ponašati ako su djeca opsjednuta gledanjem sapunica itd.

Roditelji će moći pronaći savjete kako postupiti u konkretnim situacijama s kojima se susreću u svakodnevnom životu. Cilj je uključiti roditelje u stvaranje sadržaja kako bi se javnost iz prve ruke informirala o temama koje najviše odgovaraju potrebama djece i roditelja.

Internetski portal dio je projekta Agencije za elektroničke medije i UNICEF-a oko medijske pismenosti kojim se želi istaknuti važnost i potaknuti na medijsko obrazovanje roditelja i djece koje je u ovom globalnom konvergentnom medijskom svijetu ključno u zaštiti od potencijalno štetnih medijskih sadržaja za djecu i mlade, a pokrenut je u suradnji s partnerima koji imaju važan utjecaj na stvaranje medijskih sadržaja – Akademijom dramske umjetnosti, Fakultetom političkih znanosti u Zagrebu, Hrvatskim audiovizualnim centrom i Hrvatskim filmskim savezom.

Portal koji smo pokrenuli važan je iskorak u medijskom opismenjavanju jer od sada svi koji na bilo koji način sudjeluju u odgoju djece i mladih na jednome mjestu mogu pronaći sveobuhvatan pregled pouzdanih i korisnih informacija o medijima i njihovu potencijalnom utjecaju na razvoj djece. Djeca su od najranije dobi izložena snažnim medijskim utjecajima, a najučinkovitija zaštitita od potencijalno štetnih medijskih sadržaja je poznavanje medija i sposobnost kritičkog razmišljanja o tome što čitamo, gledamo i slušamo u medijima“, izjavio je na predstavljanju portala Robert Tomljenović, član Vijeća za elektroničke medije.

„Djeca gotovo da više vremena provode uz različite medije i ekrane nego u školi ili s roditeljima. U tome trebaju vodstvo odraslih osoba kojima vjeruju. No, to nije lagana zadaća jer medijska pismenost u 21. stoljeću postaje sve složenija. Brzina razvoja različitih tehnologija veća je od naših kapaciteta da razumijemo sve posljedice koje njezina masovna primjena nosi. Stoga smo i u ovom projektu udružili snage i znanja kako bi roditeljima i djeci ponudili sve što smo kao stručnjaci i institucije naučili o medijima. Želimo da medijskapismenost.hr postane suvremena platforma za suradnju s roditeljima, djecom i učiteljima kroz koju ćemo nastaviti zajedno istraživati, učiti i tražiti odgovore na pitanja koja će se i dalje otvarati s razvojem tehnologije i medija“, izjavila je Gorana Dojčinović, voditeljica komunikacija hrvatskog ureda UNICEF-a.

medijska pismenost