U današnjem ubrzanom svijetu gdje se čini da se stvarnost potpuno iznova definira svakog dana, postavlja se pitanje je li dosljednost više uopće primjenjiva? Naime, puno puta smo čuli da se u svim sferama života dosljednošću postižu željeni ciljevi – na primjer većina knjiga o odgoju djece istaknut će u većoj ili manjoj mjeri da je dosljednost jedna od važnih karika u uspjehu odgoja djeteta i postavljanju na pravi put. Tome u prilog ide i ona stara izreka ponavljanje je majka znanja pa ako nešto dovoljno puta ponovimo da se smije ili ne smije, to bi se tako trebalo urezati u pamćenje osobe kojoj to govorimo, ili se barem tome nadamo.

Povučemo li paralelu s poslovnim životom, možemo principe dosljednosti primijeniti u svim sferama poslovanja. No ovdje se opet vraćamo na pitanje donosi li dosljednost i dalje koristi ili sve više štete. Naime, u komunikaciji kompanije s njezinim ciljanim javnostima, bilo da se radi o krajnjim potrošačima, profesionalnim udruženjima ili čak investitorima moglo bi se zaključiti da se dosljednost odnosi na ponavljanje jedne te iste poruke. Međutim, takvo pojednostavljeno tumačenje dosljednosti u korporativnom svijetu može donijeti više štete nego koristi jer s vremenom počinje dosađivati ciljanim javnostima i stvara negativne učinke umjesto željenih pozitivnih. U komuniciranju kompanija i korporacija s ciljanim javnostima dosljednost se definira i održava na strateškoj razini. U strategiji upravljanja komunikacijama (bilo u cjelokupnim odnosima s javnostima ili pojedinačnim dijelovima unutar discipline poput odnosa s medijima ili internim javnostima) definiraju se cjelokupni komunikacijski ciljevi kao i taktike kojima će se ti ciljevi ostvariti. Dobro postavljena strategija osigurava dosljednost koja definira pravi put na kojem se taktike kao i poruke mijenjaju u skladu sa zahtjevima stvarnosti koja se uvijek i iznova mijena. Pritom, te poruke iako su različite zadržavaju dosljednost i svaka pojedinačno doprinosi ostvarenju definiranog cilja, a time se u konačnici izgrađuje ugled. Iako se u kratkom roku učinci takvog pristupa možda ne vide, upravo dosljednost u izražavanju svojih stavova je kamen temeljac izgradnje ugleda. Ugled je ono što daje dodatnu neopipljivu vrijednost kompaniji, a na temelju dosljednosti u postupanju stvara se i odnos povjerenja između kompanije i ciljanih javnosti. Takav odnos povjerenja je preduvjet učinkovite komunikacije, prijenosa poruka ali i opstanka kvalitetnog odnosa. Međusobnim interesom se on možda uspostavlja, ali je povjerenje ono što ga izgrađuje i unapređuje.

Upravo zato je potrebno u suradnji s komunikacijskim stručnjacima osmisliti svoju strategiju i polako svakim potezom sustavno izgrađivati željenu percepciju i odnos sa ciljanim javnostima.

Dosljednost je dakle tajna uspjeha! No pritom je bitno ne zaboraviti da je potrebno vrijeme! Ugled i uspjeh ne dolaze „preko noći“ ali zato zbog nekvalitetnog upravljanja zasigurno ovo brzinom odlaze u nepovrat!

Petra Jelčić