Preporuka je u inozemstvu odavno prepoznata kao važan dokument prilikom traženja posla, dok je njezina ‘popularnost’ u Hrvatskoj još uvijek slaba. Traže li kandidati preporuku bivšeg poslodavca portal MojPosao istražio je u anketi provedenoj na više od 350 ispitanika.

Čak 39 posto ispitanika izjavilo je da im je neugodno tražiti preporuku ili ne znaju kako to učiniti.

Kandidati koji ne znaju kako tražiti preporuku (20 posto) uglavnom kao razlog ističu da se ‘ne rastaju s poslodavcem uvijek u dobrim odnosima’. „Nisam sigurna da bi poslodavac, nakon najave o odlasku, imao potrebu napisati nešto lijepo o meni“, kaže jedna ispitanica.

Kandidati kojima je neugodno tražiti preporuku (19 posto) navode kako je riječ o ‘delikatnom pitanju’. „U većini slučajeva bivši poslodavac ima drugačije viđenje kako je radnik obavljao posao, bez obzira na to je li otkaz sporazuman ili drugačije uvjetovan“, smatra jedna ispitanica.

Poslodavca preporuku uvijek traži 25 posto ispitanika. Smatraju da je ona bitna za daljnje zaposlenje ili napredovanje.

„Uvijek tražim preporuku, ali je poslodavcima dosta teško istu napisati, jer moraju za to odvojiti vrijeme“, kaže jedan ispitanik dok drugi primjećuje kako ‘ta kultura još nije zaživjela kod nas’.

Zanimljivo, 22 posto ispitanika kaže da im preporuke ne trebaju. Uglavnom navode kako je jedina preporuka u Hrvatskoj ‘veza’ ili smatraju da potencijalni poslodavac može sam kontaktirati njihovog bivšeg poslodavca, ako smatra da je to potrebno.

Preporuku povremeno traži 15 posto ispitanika i to onda kada znaju da će ‘preporuka biti pozitivna’. „Tražim preporuku ako je posao imao elemente koji se rijetko susreću ili se radi o renomiranoj tvrtki“, objašnjava svoju praksu jedan od ispitanika.