Tekst ne sadrži tablice, izračune ili slično. Radi se o kratkoj priči, s argumentom zašto je dobro da PR stručnjaci koriste barem rudimentarni oblik analitike i statistike kako bi bili bolji u svom poslu, te zašto je još bolje da i sami klijenti koriste.
Osim što je kraj jedne godine i početak nove vrijeme uspješnih kampanja i raznih akcija ujedno je i vrijeme analiza prethodnog djelovanja, ostvarenih rezultata i sličnog. Mnogi će odmah pomisliti na financije, ali realno svi odjeli, svih tvrtki u jednom trenutku rade analizu stanja kako bi poboljšali svoje performanse u nadolazećem razdoblju.
Iako jedan dio ljudi koji radi u odnosima s javnošću ima tendenciju zazirati od analitike, statistike i općenito poslova koji imaju veze s brojkama – osim ako se ne radi o lijepoj brojci koja se fino uklapa u naslov ili lead te tako čini tekst zanimljivijim – analitika se ne svodi na kompleksne matematičke operacije i slične komplicirane procedure. Dapače, analitika se može svesti na najjednostavnije brojanje, ali i kao takva može pružiti kvalitetan uvid u određene fenomene te korisniku omogućiti optimizaciju komunikacijskih aktivnosti, ali i poslovanja. S obzirom na to da mi je komunikacija ipak puno bliža nego financije, zadržat ću se na ulozi analitike u komunikacijskim aktivnostima, suprotno bi bilo jednostavno pogubno (po mene).
Uglavnom, analitika, kao što sam već rekao, ne mora ni pod koju cijenu biti komplicirana i teška. Recimo da vodite maleni obrt u centru grada s unikatnim, ručno rađenim nečim i imate Facebook stranicu s respektabilnim brojem lajkova na kojem povremeno objavljujete u nadi da ćete tako privući potencijalne kupce. Na primjer, Facebook objave su ponekad čisti tekst, ponekad slika novog proizvoda, a ponekad i video procesa izrade. Čak i prosječan korisnik tako može ustanoviti da neke objave dobivaju više lajkova, shareova i komentara od drugih. U slučaju da ste u posljednje vrijeme vodili evidenciju o tipu objava (tekst, slika ili video) te broju pojedinih interakcija, vrlo brzo možete uočiti da, na primjer, slike dobivaju najviše lajkova, videa najviše shareova, a da tekst prolazi gotovo ispod radara.
Iako plastičan, ovaj primjer savršeno oslikava poantu onoga što želim reći. Uz pomoć jednostavnije evidencije nekoliko parametara sada znate da bi tekst bilo dobro popratiti slikom ili videom, čak i onda kada želite da je sam tekst u središtu pažnje. Isti princip vrijedi i za korištenje klasičnih PR alata poput priopćenja. No, cijela stvar tek sada počinje biti zanimljiva. Za provođenje kvalitetnih analiza, pogotovo na višoj razini, gotovo uvijek je potrebna vanjska pomoć. Upravo zato MPR+ i pruža takav tip usluge svojim klijentima. Primjerice, uz pomoć takvih analiza u PR-u ponekad je moguće brzo identificirati najpogodniji medij, ali i novinara koji bi bio spreman napraviti priču.
U današnje vrijeme analitika, posebno kada se radi o društvenim mrežama, internetskim stranicama ili digitalnom oglašavanju, čini okosnicu djelovanja. Jasno je da ako broj lajkova krene prema dolje da je potrebno nešto promijeniti, a možda je početak nove godine baš pravo vrijeme za korištenje usluga analitike kako bi sljedeća godina bila još uspješnija.
Filip Kalebić